Zachte of lange turf die bv. in Drente werd gestoken. Het bestond uit resten van planten, bomen en struiken die afgestorven waren en een dikke laag vormden op de ondergrond van zand.Turfstekers staken die dan af in stuk ken van ca. 40 cm. lengte en ca. 10 cm. dik en breed. Dat werd wekenlang te drogen gelegd en was dan geschikt als brandstof. Je kocht het in jute zak ken of in balen, het brandde goed en gaf veel warmte en had een lekkere geur, maar was snel opgebrand. Deze hoogveenturf had zich in de loop vanvele honderden jaren opgehoopt en werd nu binnen enkele eeuwen opgebrand. Dan was er nog de zg laagveenturf die nat was en meestal werd opge baggerd, waarna veelal meren en plassen ontstonden. Deze baggerturf of harde turf was kort en brandde slechter en gaf meer rook en stank. De kwaliteit was doorgaans matig tot slecht. Maar ook dat was een aflopende zaak. Voor de oorlog waren er ook in Sint Pancras turfstekers. De situatie was in de crisisjaren '34 '35 '36 dermate verslechterd en de armoede was groot, waardoor brandstof bijna niet te koop was. Het Gemeente Bestuur had daarom ten slotte besloten in de Beverkoog als een soort werkver schaffingsproject turf te laten steken door werkloze inwoners. Het lag tot ca. een halve meter dik en was van goede kwaliteit. Je had daar de Veende rij, net over het spoor Er werd ook gebaggerd voor de baggerturf waarbij Wever de baas was. Alles is al eens beschreven in Klin nr. 16 van 2001. Een vetpot was het niet want je verdiende bijna niets Bruinkool. Wanneer de turflagen diep liggen onder hoge druk staan en afgesloten zijn van de lucht, dan wordt het tenslotte bruinkool. Dat kan worden afge graven en gebruikt o.a. in centrales voor het opwekken van electriciteit. Bij verbranding ruik je een penetrante lucht en de lucht wordt sterk ver ontreinigd. Tot in de verre omtrek is alles besmet met een laagje bruin/ zwarte stof dat ook voor problemen met de gezondheid zorgt. Het land dat na afgraven achterblijft is grauw-zwart en practisch onvruchtbaar. In Oost-Europa zijn onmetelijke velden bruinkool afgegraven en je rijdt daar dan door enorme troosteloze vlakten. Door de bruinkool samen te persen kun je er briketten van maken. Harde korte stukken die erg afgeven en bij verbranding die typische geur geven die je nooit meer vergeet. Het teer- en olie-gehalte zorgt voor de samenhang. Soms worden de briketten ook wel geperst uit steenkoolgruis en vermalen turf. Je kunt ze in onze streek nog kopen o.a. bij de fa. Snijder Sfeerverwarming in Heerhugowaard Noord (vroeger van Siem de Haan) in pakketten met een bandijzer er om. Ze bran den lang en geven een rustige vlam. 28

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 30