26 Hout. Vele duizenden jaren lang gebruik te men hout als brandstof Daarbij gaat het er om dat de brandstof bij verhitting over gaat in gasvorm en met de zuurstof uit de lucht een reactie geeft die resul teert in een vlam en dus warmte geeft. Grootste zorg werd dus dat er zo weinig mogelijk warmte ver loren ging. Dus deed men de deu ren en ramen potdicht, zodat je tenslotte nauwelijks meer kon ade men en je bijna stikte. Wanneer je arm was begreep je pas goed wat het zeggen wilde "eigen haard is goud waard" Had je geen geld dan werd het erg moeilijk om de kachel te stoken. Warmte werd dus mede bepaald door de welvaart van de bewoners. In later jaren toen de kachels bestonden was hout snel uit de mode - wel natuurlijk voor het aanmaken - maar niet om er op te stoken. Hout werd schaars en duur en verbrandde te snel. In de oorlog was dat weliswaar anders en werd alles wat maar branden kon verstookt. Maar hout is in Nederland een schaars product en wordt alleen gebruikt voor de luxe van de open haard. Er zijn natuurlijk verschillende soorten hout. Lindehout brandt erg snel op en hout van populieren nog sneller. Beukenhout brandt langer, maar voor een mooie vlam wordt berkenhout gebruikt. Dennenhout bevat veel hars waardoor het knettert en spettert en geeft veel aanslag in de schoorsteen en kan een schoorsteenbrand inleiden.Ten slotte geeft houtvuur ook veel vervuiling aan het milieu. Dat neemt niet weg dat een houtvuur erg roman tisch is en gezelligheid brengt. In de oorlog was dat weliswaar anders. Ik woonde in Amsterdam en ik moest in 1944 brandhout zoeken. Aan de Zuidelijke Wandelweg waar de bomen allang waren gerooid en alleen de stronken nog in de grond zaten. Met een slee er heen en met een bijl en schep ploeteren. Inventa houtkachel

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 28