13. De Volksdansclub bestaat al weer 27 jaar. Dhr. Niek Beets gaf bij de Plattelandsvrouwen een dansavond met de leden, ze waren zeer enthousiast en zo ontstond de volksdansclub van de Platte landsvrouwen op 7 oktober 1981. Na verloop van tijd werd het ledenbe stand minder. We wilden toch wel doorgaan met het dansen en gingen we verder met dames uit Sint Pancras en uit de omgeving, die geen lid waren van de Plattelandsvrouwen. Niek was vooral bekend om zijn koude handen. Niek werd ouder en stopte er mee. Henny van Eek uit Noord Scharwoude nam het over en sinds september 2007 krijgen we les van Karin Admiraal uit Heiloo. Op dit moment bestaat de groep uit 17 personen. Internationaal dansen is een leuke bewegingsactiviteit die tot op hoge leef tijd is vol te houden. Het repertoire omvat vele dansen uit diverse landen o.a. de Balkan, Israël,Amerika, Engeland, Ierland, Griekenland. We komen wekelijks bijeen op donderdagochtend in de Geist van 9.00 uur tot 10.15 uur. Na afloop drinken we een kopje koffie en lx per jaar gaan we uit eten. U bent van harte welkom om eens te komen kijken. En om u echt enthousiast te maken geven wij hieronder nog de reactie van Karin Admiraal op ons verzoek om een toelichting over het volksdansen.: Hij die niet danst, kent het leven niet, (Griekse zegswijze) "De dans is de moeder der kunsten. Muziek en poëzie bestaan in de tijd; Schilder- en beeldhouwkunst in de ruimte. De dans leeft gelijktijdig in de tijd en ruimte". Dansen is een vanaf de vroegste tijden en in alle streken voorkomende vorm van menselijke uitingsdrang, zoals die zich in een enorme verschei denheid van schakeringen en variaties in de loop der geschiedenis heeft geopenbaard. Volksdans betekent letterlijk dans voor het volk. Het "volkse" van een volksdans wordt bepaald door haar geschiedenis; in de loop der jaren is een dans aan verandering onderhevig. Sommige ele menten van de dans danken hun bestaan aan een toevallige vondst of een grapje van een van de dansers, andere veranderingen worden bewust of on bewust veroorzaakt door verandering van melodie, muzikant, instrument, kleding, etc. Tegelijkertijd geven deze veranderingen de dansen ook een plaatselijk karakter. Bv .bij dansen uit Noord-Holland gebruikt men veel de harmonica. Volksdansen biedt mogelijkheden tot dansen aan jong en oud. Alleen woont het volk, waaruit de dans voortgekomen is vaak duizenden kilometers verwijderd van de groep, die de dans reproduceert. 22

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 24