Hoe komt het nu dat onze vogels in het voorjaar zo vol zijn van paringsdrift en nageslacht willen produceren? In tropische landen zijn vogels het hele jaar door bezig met paren, eieren leggen en de jongen grootbrengen, er is immers het hele jaar door voedsel genoeg. In onze streken is dat niet zo, dus is seks bij onze vogels onlosma kelijk verbonden met het voorjaar. Voor standvogels als de mus of de koolmees is het lengen van de dagen een van de signalen om seksueel actief te worden, de hersenen nemen de veranderingen in daglengte waar en activeren de hersenklier, de hypofyse, hierdoor worden geslachtshormonen geproduceerd. Deze geslachtshor monen zorgen niet alleen voor seksuele gevoelens en gedrag, ook in het lijf brengen ze vele veranderingen te weeg; de mannetjes krijgen dikkere spieren om te kunnen baltsen en het territorium te verdedigen, er wordt pigment aangemaakt voor het broedkleed en sperma geproduceerd Bij de vrouwtjes gaan de eitjes groeien en ze krijgen een broedvlek, dit is een warmtegevende plek op de buik om de eieren te kunnen uitbroeden. Niet alleen daglengte is belangrijk, ook factoren als temperatuur, voedsel- beschikbaarheid en territoria spelen mee. De Kieviet de Latijnse naam is Vanellus vanellus. De kieviet behoort tot de familie van de plevieren en plevieren zijn gedrongen steltlopers met een hoog voorhoofd en grote ogen, men kan ze in de Vronermeer en bij het Nauertogt nog zien, maar als de Vroonermeer 2 bebouwd wordt is het ook met de aanwezigheid van de kievieten ge beurd. Zolang het in de winter niet vriest zijn ze aanwezig, maar de vogels die wij in de winter op de velden zien zijn vogels uit de noordelijke gebieden, de vogels die bij ons gebroed hebben zijn dan al naar het zuiden getrokken. Kieviet Hoewel man en vrouw erg op elkaar lij ken is het verschil tussen beide seksen goed te zien, als je maar weet waar je op moet letten. De mannen hebben een zwart gezicht en een langere kuif, bij de vrouwtjes is de kuif korter en het gezicht wit. Eind februari of begin maart komen de kievieten weer terug uit hun win terverblijven de mannetjes zijn dan echte macho's, het zijn lefgozertjes die 15 Kieviet

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 17