4 tot 5 kogelronde eieren legt zij en als het eerste ei gelegd is begint zij gelijk te broeden, logisch gevolg hiervan is dat de eieren op verschillende tijdstippen uitkomen en we in een uilennest kuikens van verschillende grootte zien. In tijden van voedselschaarste kan het wel eens gebeuren dat het jongste kuiken het niet redt. Als de jongen 3,5 week oud zijn verlaten zij het nest, zij kunnen dan nog niet vliegen en klauteren behendig door de takken, hun verenkleed is dan nog lichtgrijs dons.Als zij ergens van schrikken zetten zij alle donsveren op en beginnen zij te blazen en te "knappen" met de snavels. Zo veranderen zij in angstaanjagende wezentjes. Mocht U nu zo n jonge uil of takkeling op de grond vinden, nooit meene men, hij wordt ongetwijfeld door de oude vogels verzorgt De Grutto de latijnse naam is Limosa limosa Een van de vogels die hun eigen naam roepen zijn de grutto's, onophoudelijk konden we vroeger van hun uitbundig gejubel genieten, momenteel zijn ze nog tamelijk vaak te zien en te horen in de Oudorperpolder, achter de 4 molens. Daar zijn de weilanden nog vochtig genoeg om hun jongen groot te brengen. Wijlen Jac. P. Thijsse, Bioloog, hij leefde van 1865-1945, noemde de grutto "konin gin der weidevogels" en gelijk had hij, zij hebben hoge poten om door de modder te kunnen waden, een lange snavel om in de weke grond naar kleine diertjes te kunnen zoeken en een lange hals om over het gras te kunnen uitkijken. De kop, hals en borst zijn roodbruin, de rug is grijsbruin en de witte staart heeft een zwarte eindband.Als hun bruidsvluchten afgelopen zijn en er niet meer wordt geflirt, begint het mannetje met het maken van kuiltjes, hij draait er velen, op een gegeven moment gaat het vrouwtje ook meedoen en als het nest naar hun zin is, wordt het spaarzaam gestoffeerd met wat droge halmen. Er worden meestal 4 peervormige olijfgroene eieren gelegd, het mannetje houdt meestal in de namiddag de eieren warm, het vrouwtje neemt de rest van de dag voor haar rekening. Na 24 tot 26 dagen kruipen de kleintjes uit het ei en al snel verlaten zij hun sobere wiegje. Deze vogels noemen wij nestvlieders. 14 Grutto

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 16