De Ransuil Latijnse naam is Asio otus Het zal zo'n jaar of 10 geleden zijn geweest dat er plotseling in de Bever koog in een berk ransuilen te zien waren, als de berken in november het blad verloren vertrok het hele stel naar een den op de Achterweg, dit heb ben de uilen enige jaren volgehouden, totdat zo ongeveer het halve dorp er lucht van kreeg en de drukte de uilen teveel werd.Toen zijn de vogels naar elders vertrokken, eigenlijk zijn ze niet verdwenen, zij hebben gewoon een rustige tuin opgezocht, want 's avonds heb ik ze wel eens zien vliegen, normaal gesproken trekken zij zich niet zoveel aan van lawaai of verkeer, maar dit groepje, het waren er vaak 6 of 7, vond de dorpse belangstelling toch wat te gortig worden. Jammer, het was zo'n leuk gezicht zoals ze daar de dag zaten te verdromen, ieder op zijn eigen plekje, dicht tegen de stam gedrukt. De ransuil is de enige uil met "oortjes", alle andere uilen hebben ronde toeten, deze oortjes zijn geen oorschel pen, maar bij verontrusting worden ze overeind gezet, slapende vogels vertonen geen oorpluimen, ook heb ben deze uilen prachtige oranje ogen. Het leuke van uilen is dat zij hun prooien heel inslikken en daarna de onverteerbare delen uitbraken, dit noemen wij dan ook braakballen of uilenproppen. Als je zo'n braakbal uit elkaar haalt kun je zien hoe het menu van de uil er uit ziet. Meestal zijn het diverse soorten muisjes, heel soms een vogeltje. Hele schedeltjes met tandjes en kiesjes, botjes en vaak de haren van muizenpelsjes kun je terug vinden in zo'n braakbal. Wat betreft de nestbouw zoekt moederuil graag een ekster of kraaiennest uit voor de toekomst van haar uilskuikens, in het geval dat zij een ekster nest gebruikt, slopen de uilen het dak eraf en wordt de nestkuil met takken opgevuld. In bossen kraakt zij wel eens een eekhoornnest. 13 Ransuil

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 15