150 Toen zat hij bij een onderwijzer waarbij hij heel veel leerde. Vooral reke nen, lezen en aardrijkskunde waren belangrijke vakken. Ook het uurtje "Vreemde woorden" (bv. fixilentie) vond hij schitterend. Iedere dag (natuurlijk) psalmversjes leren, welke aan het eind van de week werden "overhoord". Overhoren was toen: klassikaal opdreunen. Na school tijd deed hij vaak klusjes voor deze en gene. Inmiddels al enige jaren oorlogsgeweld. Krab bendam lag tegen het spergebied aan, op de scheiding tussen "het normale leven en de Duit sers". Tijdens de laatste wintermaanden van de oorlog mocht Piet, omdat het dan vroeg donker was, van maandag tot vrijdag logeren bij opoe, die in Krabbendam woonde. Daar werd 's avonds nogal eens gekaart, waarbij Piet -al fietsend- via een dynamo voor licht zorgde. Soms kreeg hij een knipoog van z'n mee-kaartende tante en dat betekende: "Even stoppen Piet", dus even geen licht. Tante verruilde dan razendsnel wat speel kaartenPiet sliep bij opoe in de bedstee, waardoor een heel speciale band tussen hen ontstond. Honger hebben ze thuis gelukkig nooit gekend. De vader van Piet verzorgde, samen met een vriend, voedseltransporten naar een politiecorps en een bejaardenhuis in Zaandam. Dit gebeurde stiekum! Daarnaast hadden zijn ouders een moestuin. Van de periode direct na de oorlog herinnert Piet zich nog levendig hoe hij met z'n vrienden ging varen op of in voedselblikken. Ook bouwden ze holen onder de haag. Ze liepen met gevonden helmen op. Ja, dat "oorlogje spelen" was voor hem, als"snotpork" van 7 jaar, heel spannend!!! Na de basisschool ging hij in Broek op Langedijk naar de Tuinbouwschool. Dat was tenslotte de goedkoopste school en met 12 kinderen was dat toch wel mooi meegenomen! Met 13 jaar naar een eerste baas, dat wil zeggen: 4 dagen naar school en 2 dagen werken. En savonds leren en na 8 jaar de middenstands diploma's gehaald.Toen hij bijna 20 jaar oud was ging hij als chauffeur werken bij Hoogovens. Omdat hij veel meer uren draaide dan was toegestaan werd hij ontslagen en mocht nooit meer terugkomen! Verloofd in 1965

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 152