10. Vogels in en om Sint-Pancras, deel 2. Heeft uw huis een licht geschilderde overhangende gevellijst, dan kunt u, als u geluk heeft de huiszwaluw verwachten. Het is wel zo dat zij nogal knoeien met de klei die zij gebruiken voor de nestbouw, om nog maar te zwijgen van de poep die de opgroeiende jongen naar buiten spuiten, tegen deze overlast helpt het wel om een plankje onder het nest te plaatsen. De huiszwaluwen voelen zich gemakkelijk thuis in dorpen en buitenwij ken, zolang er maar water in de buurt is, vanwege de insecten, maar ook klei of modder voor het opbouwen van het komvormige nest Een aantal jaren geleden waren zij nog aanwezig aan het begin van de Bovenweg, maar de laatste jaren niet meer en zullen wij moeten uitwijken naar de Heerenweg in Oudorp waar de vogels gelukkig nog volop kwet teren en zij vaak huis aan huis hun nesten bouwen. Is het nest van de boerenzwaluw wat plat en ondiep, het nest van de huis zwaluw is bijna kogelvormig, meestal nestelen zij in de ochtend, soms be ginnen de vogels hun bouwwerkzaamheden al voor 4 uur en werken zij aan de nestkom totdat zij een rand van 1 cm klaar hebben. Dit is geen luiheid van de vogels maar simpelweg praktisch omdat de nestkom dan voldoende tijd heeft om te drogen. Menselijke werklieden die aan lemen muren bouwen gaan ook zo te werk, wellicht zijn zij in de leer geweest bij onze huiszwaluw. Zo ontstaat in 10 tot 12 dagen een halfrond nest met bovenin een kleine opening, die vaak verschil lende jaren wordt gebruikt door de vogels. De eitjes van deze zwalu wen zijn wit en er worden 3 tot 5 eieren gelegd, de huiszwaluw heeft een wit te onderzijde en ook een witte stuit, de staart is niet zo diep ingesneden als die van de boerenzwaluw. 12 De Huiszwaluw Latijnse naam is Delichon urbica

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 14