Orde handhaven was kennelijk geen eeht probleem want er werd nooit iemand de gang opgestuurd.Wellicht dwong de pij voldoende respect af. Naar de destijds gebruikelijke opvattingen was er weinig contact met het andere geslacht en uit voorzorg was de meisjesschool dan ook aan de an dere kant van het dorp. De katholieke jongensschool was bovendien van de openbare school ge scheiden door een grote gym-zaal. Zoals gebruikelijk in die tijd was er een grote animositeit tussen Katholieken en niet-Katholieken en werd er soms stevig gevochten. Hier is Hans ook nog ca. 3 jaar misdienaar geweest Dicht in de buurt stonden daar de dokken en nieuwbouw-fabrieken van de NDSM in Amsterdam Noord en het was een unieke belevenis voor Hans daar vlak na de oorlog de tewaterlating van het eerste na-oorlogse grote schip mee te maken, meelopen in de optocht met de harmonie voorop. Voor hen die niet bekend zijn in Amsterdam: Tuindorp Oostzaan lig in Noord (Amsterdam) en dat was vroeger rijk aan moerassen en dus vocht en was een broedplaats voor muggen, waaronder de malariamug! Zeer velen hadden hier last van en leden aan koortsen Pa Bulte werd ziek en moest kinine slikken Over de malaria langs de kust van het IJselmeer is in het Zuiderzee Museum in Enkhuizen een overzichtstentoonstelling Tijdens de oorlog ging Hans als 5-jarige -zoals zovelen- als Amsterdams bleekneusje naar Noord Limburg om aan te sterken. Voor ruim anderhalf jaar. Dat was in Maasbree en Hans heeft hier zeer goede herinneringen aan. Helaas zijn de toenmalige pleegouders intussen overleden, maar hij heeft nog steeds regelmatig contact met de kinderen. Ook verstaat hij nog perfect het Limburgse dialect alsof hij niet is wegge weest. Na het voortgezet onderwijs aan de MULO in het centrum van Amsterdam ging Hans naar de HTS aan de Plantage Muidergracht (thans aan de Europa boulevard). Waar rector Bethlem met strenge hand de scepter zwaaide en waar technisch tekenleraar Ballot vergeefs probeerde orde te handhaven. De klassen waren beduidend kleiner dan bij het voortgezet onderwijs. Daar waren 40 leerlingen per klas normaal, doch hier was 20 leerlingen wel ongeveer de grens. Een mooie tijd aan een zeer goede school. Oplei ding: mechanische technologie, oftewel mechtech. 129

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 131