Dorpshuis De Geist vernieuwd: tijd van passen en meten voorbij In Sint-Pancras nooit meer zeulen met emmertje bouten en moeren 1,1 Het beheerdersechtpaar Annie en Han Broersen in het vernieuw de interieur van dorpshuis De Geist te Sint-Pancras. (Foto Studio Wiek Natzijl) (Van onze verslaggever) SINT-PANCRAS De tijd van passen en meten in het dorpshuis De Geist is voorbij. Door een in grijpende verbouwing, die op een haar na is afgerond, heeft Sint- Pancras de beschikking gekregen over een ruime en moderne accom modatie, waar het toch al bruisen de dorpsleven nog beter tot zijn recht kan komen. Het vernieuwde dorpshuis wordt zaterdag 9 sep tember officieel heropend door burgemeester J. Bulte. Aan een pe riode van verschuiven, inpassen en steeds veel voorbereidende werk zaamheden, om iedereen toch z'n - krappe - plekje te geven, is dan een einde gekomen. Het overvloedige gebruik van het dorpshuis aan de Vinkenlaan is het levende bewijs van een bloei ende dorpsgemeenschap. Sombere verhalen over dergelijke com plexen elders in de regio - ernstige tekorten, extra subsidies van ae gemeente, verhoging van. de prij zen, dikke rimpels bij bestuursle den - zijn niet aan De Geist be steed. Het dorpshuis in Sint-Pan cras draait als een trein. Heel het dorp voelt de vernieuwde Geist dan ook als een verrijking voor de nu nog zelfstandige gemeente. Meest opvallende verandering is de metamorfose van de voormalige turnzaal. Deze aangrenzende ruimte is verbouwd tot een profes sionele toneelzaal, compleet met podium en dansvloer. Een vouw wand biedt mogelijkheden voor intensiever gebruik. Geen extra werk meer met het opbouwen van een bühne en het afdekken van de gymvloer. Beheerder Han Broer sen is blij dat hij niet meer hoeft te zeulen met z'n onafscheidelijke emmertje met bouten en moeren. De zaal, waar een ringleiding is aangelegd, is ook pnma geschikt voor andersoortige grote evene menten. Geluidswerend De toneelzaal, waarin het dorps toneel en het jeugdtoneel zich he lemaal in hun element zullen voe len, is voorzien van een geluid- en lichtinstallatie. Niets meer lenen en bij elkaar rapen en nooit meer steeds twee dagen kwijt zijn met het provisorisch ophangen van ei gen spots. De berging voor de toe stellen is verbouwd tot kleedruim te. Vaste bezoekers zullen de juiste weg weer moeten leren vinden in De Geist. Hoofdaannemer Van de Bult heeft binnenin veel verbouwd en voorzieningen een andere - be tere - plaats gegeven. De peuter klas heeft een eigen stek gekregen in de vroegere kleedkamers. Een ander deel daarvan en de oude douches zijn nu de keuken en het fusthok. De nieuwe toiletten zijn te vinden in de vroegere keuken en berging. Waar altijd de we's ston den, is de bar aangelegd. De hal is verfraaid met een zithoek. Het gebouw is voorzien van nieu we verlichting, zuiniger in ener gieverbruik. Steenwol in het nieu we plafond werkt isolerend en ge luidswerend. Secretaris Frits Manck van de stichting Dorpshuis De Geist: „Als het regent, kunnen we een spreker nu weer verstaan." Helemaal dolblij met het nieuwe gebouw is Annie Broersen, de gastvrouw van De Geist. Zij en haar man zijn dagelijks te vinden in het dorphuis. 'Antje', zoals haar koosnaam in het dorp luidt, raakt er niet over uitgepraat: „Wat heb ben we veel moeten passen en me ten, wat hebben we veel moeten regelen om iedereen een plekje te geven. Toch is het allemaal ge- taan. Ik kreeg altijd zeer veel me ewerking." Niet lang na de opening, bijna twaalf jaar geleden, kampte De Geist met ruimtegebrek. De komst van de sporthal, september vorig jaar, zette vaart achter de verbou wingsplannen. Op 1 mei is met de realisatie daarvan begonnen. Op 23 augustus zijn er de eerste acti viteiten. De opening, op 9 septem ber, valt samen met het begin van de jaarlijkse nazomerfeesten. Ge durende deze week vol activiteiten houdt De Geist dagelijks open huis. Een foto-expositie toont dan de veranderingen. De stichting, die de oude turnzaal van de gemeente overneemt, heeft van de totale kosten (bijna vijf ton) 170.000 betaald. Deze bijdrage leidt niet tot prijsverhogingen, noch van de huur noch van de con sumpties. Met een bezetting van meer dan 80% hoeft het bestuur zich geen zorgen te maken.

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 128