114 's Winters gingen de dochters met mandjes aan de arm op schaat sen over het ijs van de spoorsloot naar Chica- go. Een van de speciali teiten was het kweken van uien. Uiteindelijk was Roseland een tijd lang de grootste uien- leverancier van heel Amerika. Nu weer terug naar de Nederlandse tak van de familie. We beperken ons daarbij tot de tak waaruit Tuincentrum Mad- derom is voortgekomen. Na een aantal generaties, waarin veelvuldig de namen Klaas en Jan voorkomen, nemen wij de draad op in 1913- Klaas Madderom (1890-1960) heeft dan een akkerbouwbedrijf samen met zijn vader Klaas (1863-1941). Hij woont op de Benedenweg 162 en zijn vader op Benedenweg 138. Klaas krijgt twee zonen, Klaas jr. (1915-1975) en Jan (1917-1989). Zoals toen ge bruikelijk, moeten beide zonen in de dertiger jaren op de akker werken bij vader en opa. Naast de gebruikelijke tuinbouwproducten uit die tijd, zoals aardappelen, kool, uien en witlof, besluiten zij om ook gladiolen en tulpen te gaan kwe ken. Achter het woonhuis aan de Benedenweg 162 wordt daartoe naast de wik een verwarmde kas gebouwd om tulpen te trekken. Vooral vroege tulpen brachten vlak voor de Kerst veel geld op. Klaas jr. is niet erg gelukkig met het akkerleven en gaat direct na de bezet ting met fiets en trein het land in om zaad te kopen en bollen te verkopen. Om in die tijd te mogen reizen, was er nog een vergunning nodig van de geallieerde autoriteiten. Hij gaat ook nog kort in Venlo werken om daar handelskennis op te doen. Hij meent dat er op de akker alleen niet genoeg te verdienen valt en dat het veel beter is om ook handel te drijven. In augustus 1945 wordt de Fa. K. Madderom en Zonen opgericht door Klaas sr., Klaas jr. en Jan. Doel van de onderneming is het kopen en verkopen van bloembollen en aanverwante artikelen. Tieneke Madderom naast het huis

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 116