1699. Den 30 May is in de stad Alkmaar onthoofd, een Jan Gerritsz. Knods, geboortig van Dirkxhorn, om een neerslag (manslag) die hij in de Zijp hadde gedaan, over de drie jaar geleden. 1705. Den 11 Juni zijn tot Edam twee Dieven en Moordenaars op het schavot gebracht, namentlijk Jan Roothair (geboortig van St. Pan- cras) die wierd geradbraakt en Jan Pietersz. die wierd gehangen; de eerste bekende, dat hij zijne nicht, die ziek te bed lag, de keel hadde dichtgenepen en zoo omgebracht en naderhand met zijn maat bij een boer in de Purmer komende alwaar een moffin woonde, die hij om 39 gld. aan geld met zijn das de keel heeft toegewurgt, en in de aarde begraven, en kort daarna hebben zij 4 koeien van een Weduw vrouw tot Purmerent gestolen. 1706. Den 19 October is tot Schagen een perzoon, genaamd de Grove Grendel, geboortig van drie Huizen, publyk op het schavot gegee- selt en met een gloeycnt zwaard kruislings over zijn rug gebrand merkt. om verscheidene moetwillige misdaden, die hij hadde bedre ven, zoo tot Schagen als elders. 1709- Op Maandag den 6 May is de brandstigter Liefjen Elbertsdr: tot Lam- mertschaag bij Medemblik, op 't Schavot aan een paal gewurcht, omdat zij haar Meesters Huis tweemaal in de Brand hadde gestoken. In 't zelfde jaar den 10 July, zijnde Woensdag, is Anna Reijers van Valkoog, tot St. Maarten aan een paal gewurgt omdat zij haar kind hadde omgebragt en ook meede verscheide Diefstallen hadde be gaan. Uit: Burger: Kroniek van Medemblik. 8 Winkel van Anton Wit aan de Bovenweg in 1947

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 10