27. Interview met Peter Bak. Een twaalfjarige jongen is op een tropische au gustusdag in 1976 getuige van een spectaculaire valpartij tijdens een wielerkoers. Honderd me ter van de plaats des onheil is hij als peuter van de verdrinkingsdood gered. Het dagboek van zijn grootvader zet hem jaren later, als student geschiedenis, op het spoor van zijn vermeende redder, de groentehandelaar Kars Muilenboor, die na de oorlog terecht heeft gestaan op be schuldiging van spionage voor nazi-Duitsland. Vrijspraak volgt, maar Muilenboors leven is ge knakt. Op de dag dat de Duitse oorlogsmisda diger Willy Lages vervroegd wordt vrijgelaten, 9 juni 1966, pleegt hij zelfmoord. Een paar uur nadat de peuter uit het water is gehaald, hangt zijn lichaam aan een boomtak boven de sloot. Het spoor van Mertens is een spannende zoektocht naar identiteit en waar heid en verbindt het heden voortdurend met het verleden. De tocht is ook het coming-of-ageverhaal van de hoofdpersoon, tegen de achtergrond van een dorpssamenleving waarin een spoorlijn mysterieuze trekken krijgt. De rails lopen als een lijn van goed en kwaad door de geschiedenis van het dorp. Ze voeren de lezer van een noodlottig fietsongeval in januari 1940 naar een automobilist die 61 jaar later op de spooroverweg door een trein wordt gegrepen. Beide gebeurtenissen blijken te maken te hebben met de val tijdens de wielerkoers in 1976. Wie als Pancrasser dit boek leest, zal daarin heel wat herkenbare zaken tegenkomen. Een aantal namen zijn makkelijk te herleiden zoals bv met de Hoofdweg, de Bovenweg bedoeld wordt. Fictie en non fictie dus dat resul teerde in een vrij complexe roman, waarvan de draden uiteindelijk toch bij elkaar komen, (zie ook: boekbespreking in Klin 22) Aanleiding voor ons Ger van Dijk en Gerard Koopman om de schrijver Peter Bak eens te bezoeken en nader kennis te maken. Peter woont in Sint Pancras is een recent gebouwd huis waarop duidelijk zijn stempel staat. 106 Peter Bak

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 108