26. De Verzetsstrijder Johannes C. Pompe 1901 - 1945 "Hij dacht niet aan zichzelf, maar aan de zijnen, aan lijdende medemenschen en aan Nederlan ders in onderdrukking en nood". Deze zin, te lezen op het bidprentje van Jan Pompe, herin nert aan de tragische wijze waarop de naamge ver van de ziekte van Pompe de dood vond. Op 15 april 1945 werd Jan Pompe, een kleine twee maanden eerder opgepakt wegens verzetsacti viteiten, samen met 19 anderen gefusilleerd bij St.Pancras als represaille voor het opblazen van een spoorweg aldaar door het verzet. Johannes (Jan) Cassianus Pompe wordt geboren op 9 september 1901 te Utrecht. Hij is de jongere broer van Willem Pompe, de later vermaarde jurist en hoogleraar strafrecht wiens naam voortleeft in het Willem Pompe In stituut in Utrecht en de Pompekliniek te Nijme gen. Jan ziet meer toekomst in de geneeskunde. Na het gymnasium, waar hij verslingert raakt aan Sophocles en Vondel, studeert hij medicijnen aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Aansluitend specialiseert hij zich in het Wil- helmina gasthuis te Amsterdam in de pathologische anatomie. Hij verdiept zich in de glucose-stofwisseling. In 1932 beschrijft hij in het artikel 'Óver idiopatische hypertrophy van het hart' een geboren, erfelijke aandoening die gekenmerkt wordt door een sterke vergroting van het hart. De oorzaak daarvan, meldt hij in het proefschrift 'Cardiomegalia glycogenia' waarop hij in 1936 in Amsterdam promoveert, is de ophoping van glycogeen (zet meel) in het spierweefsel. Op den duur leidt dit tot afbraak van de spieren.Tegenwoordig zijn er acht vormen van deze ziekte bekend. Bij elke vorm ontbreekt een ander en zym van de glucosestofwisseling. De zogeheten type II-vorm, waarbij het enzym alfa-l,4-glucosidase ontbreekt, wordt nog steeds aangeduid als de ziekte van Pompe. Na vier jaar gewerkt te hebben in het Canisiuszieken- huis te Nijmegen, krijgt Pompe in juni 1939 een aanstelling als patholoog anatoom aan het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. Een goede twee maanden later wordt de algehele mobilisatie afgekondigd en Pompe belandt als vestinghygiënist bij het hoofdkwartier van de Vesting Holland Na de Nederlandse capitulatie in mei 1940 keert hij terug naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. 103

De Klin - Sint Pancras | 2008 | | pagina 105