23. Een Koninklijke Tulp uit Sint-Pancras. 96 Wat er aan vooraf ging. De zo geroemde Hollandse tulp komt hier helaas helemaal niet vandaan. Waarschijnlijk ooit geïmporteerd uit het midden of verre oosten of wellicht uit Turkije, ongeveer in de 16-de eeuw.Ten tijde van de franse Zonnekoning Lodewijk de 14-de zagen de betere kringen de tulp als meest extravagante bloem en dus moest je daar mee pronken. Een enkele tulp kostte toen al een godsvermogen dus aan een bosje tulpen ging de gewone man failliet. Onze goede Hollandse handelsgeest heeft dat goed gezien en uitgebuit en de grote opmars begon. Niet alleen de bol of de bloem, maar ook in de kunst werd de tulp al snel het symbool van weelde, pronkzucht en de liefde. Veel schilders sierden hun werk met tulpen, maar ook in de beeldhouwkunst, op hekwerken en in de edelsmederij ziet men regelmatig de tulp. In volksliederen keert de tulp regelmatig terug zoals in Tulpen uit Amsterdam, hoewel dat nergens op slaat. Gezien de vereiste grondsoort, het klimaat etc. is de tulpenkwekerij lange tijd gesitueerd geweest in de kuststrook van bv. Haarlem tot Leiden, dus ook een logische plaats voor de latere Keukenhof. Dat gebied behoorde oorspronkelijk bij kasteel Keukenhof van de graaf van Lijnden en in 1949 werd gestart met de inrichting van de bekende (bol)bloemen -expositie De Keukenhof. Daar staat zeer veel soorten, tuintulpen en snijbloemen, lange en korte tulpen, Zeer veel kleuren, dubbele en zelfs driedubbele tul pen met zeer aparte bladeren en een bloem die varieert van gewoon strak tot bloemen met franje, lelie-achtig en als een orchidee. Thans is het bloembollen areaal in Nederland uitgebreid en strekt zich uit tot Breezand en s worden er nog steeds percelen omgegrond waardoor weilanden met koeien, paarden en schapen plaats maken voor bollenvel den. De tulpenteelt is een specialisme dat gedurende de laatste paar hon derd jaar in Nederland is uitgegroeid tot Business, met een grote B. Intussen zijn er al ruim 3000 variëteiten van de tulp geregistreerd maar hoopt elke kweker nog steeds op de gouden vondst. Elke nieuwe tulp die gekweekt wordt dient geregistreerd te worden alvorens die in de handel mag en daarbij wordt van alles vastgelegd door een deskundige commissie van vaklieden. Heeft men dan tenslotte iets aparts in handen, dan is het interessant om dat te vernoemen naar een bekende persoonlijkheid, waar voor natuurlijk eerst toestemming gevraagd moet worden. In het bijzonder wanneer men wil vernoemen naar een van de leden van ons Koninklijk Huis.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 98