21. BOEKBESPREKING. 89 Peter Bak, Het spoor van Mertens. Amsterdam, 2007. I De keuze van het te bespreken boek was deze keer niet moeilijk. Het gaat namelijk om een boek dat grotendeels in Sint-Pancras speelt en dat ge schreven is door een in Sint-Pancras geboren en getogen schrijver. Peter Bak is geboren in 1963 in Sint-Pancras en hij is historicus. Voor dit boek is dit een belangrijk ge geven. Ik kom daar zo op terug. Natuurlijk is er al eerder een schrijver in Sint-Pan cras geboren J.Bernlef (1937) en hij heeft ook een boek geschreven dat in Sint-Pancras speelt, Stukjes en beetjes (1965), in 1989 opnieuw uitgegeven onder de titel Achterhoedegevecht. Dit boek speelt in de tweede wereldoorlog, net als een groot deel van Het spoor van Mertens, van Peter Bak. Verder zijn deze boeken niet met elkaar te vergelijken. Bernlef heeft zijn verhaal geschreven, toen hij Sint-Pancras al lang verlaten had. De hoofdpersoon in Het spoor van Mertens is een ikfiguur die aan het af studeren is in het vak geschiedenis aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het onderwerp van zijn doctoraalscriptie is Sint-Pancras in crisis en oorlog. In werkelijkheid is dat ook het geval. Men zou het boek een historische roman kunnen noemen. Dat was een verhaalgenre dat vooral populair was in de negentiende eeuw, maar dat we ook later wel terugvinden. In een historische roman is er sprake van een mengeling van feiten uit de geschiedenis (crisis en oorlog) met de per soonlijke omstandigheden van een of meer verhaalfiguren. Deze roman is ook een sleutelroman. Dat wil zeggen, dat de personen in een verhaal echt bestaan of bestaan hebben, maar onder andere namen gepresenteerd worden. Ook de straatnamen en de plaatsnamen zijn veran derd. De reden waarom een schrijver hiervoor kiest, kan zijn dat hij hier mee duidelijk wil maken, dat het niet gaat om de werkelijkheid, maar om de fantasie.Tenslotte staat er ook duidelijk "roman" op de titelpagina. Peter Bak

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 91