boerenzwaluw 86 In Engeland helpt men de vogels met zogeheten "skylark plots" wij kunnen dit vertalen naar leeuwerikveldjes, het zijn stukjes grond van niet meer dan 4x 4 m die onbewerkt blijven. Boeren en akkerbouwers kunnen dus veel betekenen voor dit kleine bruin- gespikkelde vogeltje, nauwelijks groter dan een mus, die wel tot honderd meter al zingend kan klimmen, deze luchtaria's zijn wel eens geklokt, het record is 56 minuten. De Boerenzwaluw Latijnse naam is Hirundo rustica De zwaluw die de meeste mensen het beste kennen, met zijn staalblauwe lijfje, roodbruin keeltje, voorhoofd en enorme buitenste staartpennen is de boerenzwaluw. Het is de stalvriend van iedere boer, want meestal brengt hij zijn jongen groot in een stal. Aangezien de laatste boer de heer E Wit al enige tijd met de koeien naar Driehuizen is vertrokken zijn ook de meeste boerenzwaluwen uit ons dorp verdwenen. Als we het hebben over het bouwen van nesten kunnen wij de vogels verdelen in bijvoorbeeld wevers, kleerma kers, bouwers, gravers en metselaars. De zwaluwen horen bij de metselaars, zij bouwen hun nest met kloddertjes modder, versterkt met stukjes weideplan- ten, afgewerkt met gras en veertjes. Doorgaans wordt het bevestigd aan een dakspant, soms ook wel dicht tegen een muur aan. De oude vogels zijn zeer bedre ven in het met hoge snelheid naar binnen vliegen door openslaande staldeuren of kapotte ramen, deze vogel verlangt dus een donkere ruimte met een niet te ruime invliegopening. Veel boerenschuren zijn tegenwoordig dichtgemaakt; strenge regels op het gebied van hygiëne verbieden de aanwezigheid van vogels in een melkstal.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 88