veldleeuwerik 85 In de jaren 70 waren zij volop aanwezig met aantallen van 500.000-750.000 broedparen, zo'n 10 procent is daar nog maar van over en dan nog voorna melijk op heidevelden. De oorzaken van het verdwijnen van de veldleeuwerik zijn niet overal dui delijk, laat ik mij maar beperken tot de akkergebieden, het landschap is ook bij ons grondig veranderd door bijvoorbeeld de verkaveling, het land moet tegenwoordig intensief worden bebouwd, ook heeft de moderne landbouw het landschap verschraald. Er zijn onder andere minder stop pelvelden met gemorste zaden voor in het winterhalfjaar en insecticiden hebben hun werk grondig gedaan, dit betekent minder voedsel voor de jonge vogels en hun ouders. Ook de weilanden zijn ernstig verschraald, voor bloemen en kruiden is geen plaats meer, eiwitrijk voedergras heeft hier voorrang, deze goed be mestte graslanden worden veel vroeger gemaaid en met het gras worden ook de nestjes van de leeuweriken gemaaid. Nestbescherming zoals bij de grutto is niet mogelijk, want de nesten zijn nauwelijks te vinden. Maar nog niet alles is verloren, er zijn plaatsen in Ne derland waar ze nog uitbundig zingen, bijvoorbeeld op bewust braakgelegde akkers, dit gebeurt met Eu- ropesche subsidie, op deze gronden kunnen grassen en kruiden opschieten, ook zogenaamde faunaranden hebben hetzelfde effect. Dat zijn akkerranden die niet bebouwd worden maar verwilderen of de boer zaait ze in met bijvoorbeeld rood zwenkgras, uiteraard blijven deze randen onbe spoten. Ook hier worden de boeren weer gecompen seerd.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 87