19. Vogels in en om Sint Pancras. 83 (Vogels die verdwenen/verdwijnen, deel 1.) De aanleiding om iets over vogels te schrijven is het volgende, er zijn, en niet alleen in en om ons dorp - maar dit is een landelijke trend - erg veel vogels die door veranderende omstandigheden dusdanig achteruitgaan, dat zij bijna of helemaal uit ons leven verdwijnen. In deze eerste aflevering worden de vogels besproken die hier verdwijnen of al verdwenen zijn. De huismus, Latijnse naam is Passer Domesticus. Zo n 25 jaar geleden waren zij nog volop aanwezig, als je dan in de tuin aan het eten was, was je boterham niet veilig, ze vlogen er zo mee weg. Waren, want momenteel is hun aantal zo teruggelopen dat zij zelfs op de rode lijst van de bedreigde vogelsoorten staan. Een kwart eeuw geleden telde ons land nog zo'n 4 miljoen huismussen, nu is daar nog maar de helft van over en de officiële cijfers noemen 1-1.5 miljoen. Er is dus heel wat mis met onze mus, een aantal factoren zijn aan te wijzen, de mens is te netjes geworden, alles is geordend, rommel mag niet meer en huismussen zijn nu eenmaal echte straatschoffies die erg van rommelige tuinen houden. Ook hebben veel mensen voor het gemak hun tuin bestraat en in stenen tuinen hebben mussen niets te zoeken. Onder de nieuwe dakpannen kunnen zij niet broeden en bij de oude pannen maken wij de openingen dicht met strips. Hoe kunnen wij ze helpen? Bijvoorbeeld door de tafellakens met brood kruimels weer buiten uit te schudden, zorg dat er in uw tuin insecten (voor de jongen) en zaden te vinden zijn. U mag best het hele jaar door speciaal zaad voor ze strooien, ook een waterschaal om te kunnen drinken en baden stellen zij zeer op prijs. De volwassen huismus is dus een zaadeter en de jongen eten insecten. Er zijn ook speciale nestkasten en mussenpotten te koop, al nestelen zij het allerliefste gezellig met zijn allen onder de dakpannen Als hij een goede nestplek heeft gevonden, want dat is de taak van het man netje, dan tjilpt hij, trilt met de vleugels en zet zijn veertjes op om imposant te lijken, het vrouwtje wikt en weegt en maakt een keuze. Uit onderzoek is gebleken dat zij kiest voor een mussenman met een grote zwarte keel- vlek, zo'n man is vruchtbaar, sterk en dominant, later kan hij dus goed voor vrouw en kroost zorgen. Heeft zij een man gekozen dan wordt er met trillende vleugels aandoenlijk getjilpt en heftig geflirt.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 85