81 Enkelen verhuisden en lieten een lege plaats achter. In die tijd be gonnen ze zich in Pella minder op hun gemak te voelen: Ze merk ten dat mensen in hun omgeving jaloers op hen waren omdat zij daar zoveel voorspoed hadden gekend. Zo in de trant van: "Wij zijn hier geboren en getogen en dat zij zo goed hebben geboerd hebben ze te danken aan de in spanningen van onze ouders en van ons, wij hebben het bedje voor hen gespreid. Eigenlijk is dit niet eerlijk want ze hebben ze zich ten koste van ons verrijkt Dit alles maakte dat ze besloten Pella te verlaten en rees de vraag: Maar waarheen? Ze besloten terug te gaan naar Hun huis aan deMoerverweg, in 2006 Holland. Dit op voorstaan van te koop aangeboden Halja. En daarbij gaf zij de voor keur aan St. Pancras want dat kende ze en de mensen die daar woonden hadden haar steeds als hun gelijke behandeld en dat was niet in alle andere plaatsen waar ze hadden gewoond en gewerkt, het geval geweest. De jongens dachten anders over deze dingen. Verreweg het grootste deel van hun leven hadden ze in de USA doorgebracht en ze dachten meer Ame rikaans dan hun ouders. Ze waren daar geworteld, Amerikaan met de Ame rikanen geworden en verlangden in de verste verte niet naar een nieuw leven in een land, waarvan ze maar weinig afwisten. Wanneer hun ouders terug naar Holland wilden, wel dan moesten ze maar gaan. In zekere zin vonden ze dit jammer, aan de andere kant konden ze er wel begrip voor opbrengen. In het begin van de tachtiger jaren gingen Jan en Halja weer in St. Pancras wonen. Ze lieten een nieuw huis bouwen aan de Moerverweg. Enige tijd later vier den ze hun veertig jarig huwelijksfeest. Jan overleed op 69-jarige leeftijd. Daarna voelde Halja zich vreselijk alleen. Wanneer je zolang samen bent geweest en zoveel samen hebt meegemaakt, is het verlies dubbel zwaar. Vaak was ze op de begraafplaats te vinden.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 83