80 Het Amerikaanse Pella kreeg deze naam veel later toen veel afgeschei denen, ongeveer een eeuw geleden, zich niet veilig in Nederland voel den en naar Amerika vluchtten. Velen vestigden zich toen in de zelfde streek en zij noemden hun toevluchtsoord naar het Bijbelse Pella.) In 1957 woonden er veel afstam melingen van de uit Nederland ge vluchte afgescheidenen nog in of in de buurt van Pella. Zoveel, dat er een Middelbare school (het Cen tral College) was gebouwd die ook een soort kostschool was. Naast de vele leslokalen behoorden tot deze school ook heel wat gebou wen, waarin leerlingen woonden. Aan deze school was niet alleen een regiment leraren en lerares- jan en Halja op bet sen verbonden, maar ook schoon- Kerkplein 1985 maakpersoneel en mensen, die moesten zorgen voor de woon- en slaapgelegenheid en voedselvoorziening van de schoolbevolking. Bij dit laatste kreeg Jan een leidende functie en Halja was één van zijn onderge schikten. Met andere woorden: ze hadden een goede baan en een goed inkomen. Ruim dertig jaar waren ze in dienst van dit "College". In die tijd verlieten beide jongens het ouderlijk huis. Beiden slaagden erin om een zeer goed bestaan op te bouwen. De heren voelden zich daar als een vis in het water en hadden geen zin om hun nieuwe vaderland te gaan verlaten om zich te vestigen in een land waaraan ze slechts een paar jeugdherinneringen hebben. Met Jan en Halja lag dit anders. Op een gegeven moment moest de school uitbreiden en kon men daarvoor ook heel goed Jans woning en tuin gebruiken. Ze verkochten deze aan de school, inmiddels waren de prijzen van huizen en grond flink gestegen en dus maakten ze een leuke winst. Daarnaast hadden ze een mooi kapitaal bij elkaar gespaard. Natuurlijk hadden Jan en Halja in Pella ook vrienden en kennissen gekre gen.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 82