78 Jan had het beter getroffen. Althans zo leek het: In Hannover had hij werk dat hem lag en kreeg hij voldoende eten. Maar.toen werd Hannover ge bombardeerd en veranderde de gehele stad in een laaiende vuurzee. Wie daartoe kans zag, maakte dat hij uit de buurt kwam. Ook Jan liep voor zijn leven. Dat werd het begin van een lange zwerftocht. Later meende Jan dat hij onder andere ook door het Harzgebergte had gezworven. Uiteindelijk kwam hij opnieuw in een bergachtige omgeving. Daar was veel oorlogsin dustrie en toen hij vertelde te zijn gevlucht uit het gebombardeerde Han nover, waar hij in een bakkerij werkzaam was geweest, zette men hem aan het werk in een soort staatsbakkerijZijn nieuwe bakkerij stond in de omgeving van Kassei, dat aan de ene kant van een bergrug lag. Die bakkerij had onder meer tot taak om brood te leveren aan het personeel (vermoede lijk te-werk gestelden) van de aan de andere kant van de bergrug liggende en voor het leger werkende machinefabrieken. Deze fabrieken waren voor een groot gedeelte in de berg gebouwd. Eén van Jans taken was om daar een aantal broden af te leveren, het rantsoen voor de fabrieksarbeiders. Op zijn dagelijkse tochten kwam hij ook voorbij een aantal meisjes van zijn leeftijd, die in één van de fabrieken te werk waren gesteld en die bivak keerden in een omheinde ruimte. Eén van die dames trok Jans bijzondere aandacht. Hij bleef staan en probeerde enig contact met haar te krijgen. Hij begreep wel dat ze daar niet al te veel te eten kregen. Vandaar dat Jan op zijn volgende tochten steeds één of twee broden extra trachtte mee te smokkelen. Die kreeg dat speciale meisje, Halja geheten, met haar vriendin nen. Iedere dag probeerde Halja daarna bij een afgesproken plaats op de uitkijk te staan. Wanneer dit niet gelukte, dan stond daar een betrouwbare plaatsvervangster. Later bevrijdden de oprukkende Amerikaanse- en Russische legers hen. Halja, die in haar geboorteplaats weinig had te zoeken, gaf graag gehoor aan Jans uitnodiging met hem mee te gaan. Het gelukte beiden in Limburg te komen. Daar deed zich een moeilijkheid voor:Alleen als gehuwde vrouw was Halja welkom in Nederland en niet als vriendin. Dus zijn Halja en Jan daar met spoed in het huwelijksbootje ge stapt. Vervolgens wilden ze zo snel mogelijk de reis naar St. Pancras voort zetten. Dat gelukte maar ten dele want de reisgelegenheid was in 1945 en 1946 nog niet voor 100% in orde, maar ze wisten Alkmaar met de trein te berei ken. Met de paardentram van Piet Vroegop kwamen ze vervolgens in St. Pancras aan. Jan met een onbekende vrouw, daar zal de familie Kuitwaard vreemd van hebben opgekeken!

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 80