Vandaar dat op zekere dag politieagent Rol Jan aanhield met de woorden: "Jij moet maken dat je wegkomt oftewel je moet onderduiken Doe je dit niet dan pakken ze je vroeg of laat. Een paar dagen later meld de Jan zich toch. Hij kwam niet bij de andere jongens uit St. Pancras, waaronder ook Rens v.d. Werff was. Vermoedelijk omdat hij al leen was, vroeg men hem wat voor beroep hij had uitgeoefend. Toen hij dit had verteld wist men een plaats voor hem: in een bak kerij Hannover zat men te springen om een knecht.. Ongeveer een half jaar nadat Jan Kuitwaard in St. Pancras werd geboren zag een meisje het levenslicht in Feodosia op het tot Rus land behorend schiereiland De Krim, dat ongeveer op dezelfde hoogte ligt als de Riviera in Frankrijk. Het klimaat van De Krim en dat van de Franse Ri- viera is ongeveer gelijk, beide subtropisch. Ook de plantengroei van beide gebieden zijn ongeveer gelijk. Op de berghellingen van de Krim groeien wijndruiven en verder worden er olijven en andere zuidvruchten geteeld. Ook daar wordt de kust gebruikt als badplaats en om de gelijkenis gaf men aan dit gebied op de Krim wel eens de naam Russische Riviera. Vader en moeder Gafarowa gaven hun dochtertje de naam Halja. Hadden de Kuitwaards het niet breed, dit was bij de familie Gafarowa iets anders. Die bezat een boerderij met een flinke veestapel. Ook een tak van de landbouw werd door hen uitgeoefend: ze hadden een grote wijngaard die hen in staat stelde een flinke hoeveelheid op champagne gelijkende wijn op de markt te brengen. Aanvankelijk was Halja's leven dus iets rijker dan dat van Jan. Maar.in zekere zin werd hun bezit de familie Gafarowa noodlottig. Halja's vader was geen lid van de heersende communistische partij en behoorde tot de bezittende klasse. Zowel het ene als het andere was strijdig met de opvattingen van de Bolsjewieken. 76 Deze foto iverd genomen in Jalta op het schiereiland De Krim Iets noordelijker lag Feodosia.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 78