Jan met zijn transportfiets 75 Jan bleef daar ongeveer drie jaar. Inmiddels was de oorlog begonnen en was Nederland bezet gebied. In 1941 had bakker Paul Kok dringend gebrek aan een hulpje. Dat baantje lachte Jan wel toe. Dagonderwijs aan de ambachts school kon hij niet volgen, daar had men geen plaats voor hem. Dus leerde hij de eerste beginselen van de brood- en koekbakkerij van bakker Kok, die hem later ook vertelde hoe je beschuit moet bakken. Daarnaast volgde hij 's avonds een bakkerscursus op de ambachts-school. In 1941 had broer Evert ook aan de leerplicht voldaan. Hij kwam in dienst van tuinder Huib de Waal en werd in natura beloond: aardappelen en grau we erwten. Zo was bij de familie Kuit waard de voedsel-voorziening gere geld: Jan bij de bakker zorgde voor wat extra brood, Evert droeg materiaal aan voor de warme maaltijd, en de slagerij zorgde er natuurlijk voor dat er vlees met een vet randje op tafel kwam.. Na enige tijd begon Jan meer van de oorlog te merken: Hij werd opgeroe pen voor de arbeidsdienst. Deze was ingesteld door de Duitse bezetter met het doel om de Nederlandse jeugd te winnen voor de nationaal-socialistische beginselen. Jan deed wat hem werd bevolen, ging naar Brabant en volgde daar ruim een jaar de propagandacur- sus van de bezetter maar liet deze gro tendeels langs zich heen glijden Terug uit de arbeidsdienst ventte hij wel eens voor zijn vader of voor of voor een bak ker maar was hij in feite werkloos. Hij had de arbeidsdienst nog niet lang achter zich of hij werd opgeroepen om in Duitsland te gaan werken. Dat laatste gebeurde meestal op deze manier: Op een gemeentelijk aanplakbord werd een lijst met namen opgehangen van degenen die door de bezetter werden aangewezen om in Duitsland te gaan werken. Daarbij werd ook aangegeven dat de opgeroepen personen zich op een zeker uur op die en die plaats moesten melden. Toen het zover was ging Jan niet. Door de boven omschreven manier van oproepen wist het gehele dorp, dus zowel de vertrouwde- maar ook minder betrouwbare personen, dat ook Jan Kuitwaard was opgeroepen om in Duitsland te gaan werken.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 77