18. Jan Kuitwaard en Halja Gafarowa. In de herfst van 1924 bezorgde de ooievaar bij slager Kuitwaard een jonge tje. Zijn ouders gaven hem de naam Jan. Hij groeide op als een echte dorpsjongen. Zolang hij leerplichtig was, be zocht hij de lagere school, waar hij redelijk goed kon meekomen. Ook liet hij zich daar ook af en toe flink gelden. En zeer speciaal bij juf frouw Bood. Die wist geen land met hem te bezeilen. Ze kreeg grijze haren van dat joch, vandaar dat ze tegen zijn zus Ma zei: "Vraag jij eens aan je moeder hoe ik hem moet aanpakken". Dit leverde de juf weinig op: Mevrouw Kuitwaard meende dat juffrouw Bood mans ge noeg was om dat zelf uit te vinden.. Nog iemand wist drommels goed wat hij aan Jan had: poli tie De Boer Met vrienden zoals Klaas de Graaf en Klaas Kloosterboer klom Jan in de elektriciteits- palen. Wanneer De Boer dit zag gelastte hij de jongens ogenblikkelijk naar beneden te komen en wanneer ze treu zelden om aan dit bevel gehoor te geven, pakte de agent hun bij de paal staande klompen en nam die mee naar huis. In 1938, ruim 13 jaar oud, verliet Jan de lagere school, waarbij hij werd uitgezwaaid door meester Kortleven. Het was midden in de crisistijd. Mid denstanders als slager Kuitwaard wisten mee te praten over de slechte tijd. De tuinders kregen weinig geld voor hun producten en hadden moeite om uit die opbrengst hun onkosten, zoals landhuur en kunstmest te voldoen en om een knecht te betalen. Dus moest moeder bezuinigen en kocht de dorpsbevolking alleen het hoognodige van de bakker, kruidenier en sla ger. Indien enigszins mogelijk moest zoon Jan iets verdienen. De bazen stonden niet op hem te wachten. Jan had geluk: Van Twisk had een kas- senbedrijf aan de Bovenweg, ongeveer tegenover de Meeuwenlaan, waarin hij veel tomaten kweekte. Daarbij kon deze wel zo'n opgroeiende jongen gebruiken.Thuis genoten ze mee: Jan wist de geur van de tomatenplanten mee te nemen. 74 De (voormalige) slagerij Kuitwaard (in 2006)

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 76