Het sein: Brand! zorgde ervoor dat binnen zeer korte tijd minstens de helft van het aantal vrijwillige brandweerlieden in Sint Pancras zich meldde aan de kazerne aan deAVH Destreelaan. In 1988 was Joop Looyenga commandant van de vrijwillige brandweer in Sint Pancras.In dat jaar vertrok hij om preventief brandweerofficier in Heerhugowaard te worden. Hij werd toen opgevolgd door de toenmalige ondercommandant PietVeld- boer.Deze laatste was toen reeds 24 jaar actief bij de brandweer.Hij raakte erbij betrokken, toen de mannen na het blussen van een brandje, een "klei ne binnenbrand" kwamen blussen in het café even voorbij zijn huis.'Toen hoorde ik dat er twee plaatsen vrij waren en ze vroegen mij ervoor. Dat leek me wel wat en ben toen eerst begonnen met een opleiding". De brandweer zag er in die tijd wel even anders uit. Slager Wijte had van de gemeenteraad krediet gekregen om een trekhaak achter zijn auto te laten maken, zodat de kar met spuit in tijden van nood kon worden aangehaakt. Met de komst van persluchtapparatuur is er bij de brandweerkorpsen heel wat veranderd. Ook de opleidingen werden uitgebreid. Een kersverse brandweerman moet eerst een cursus volgen voor brand weerman tweede klas. Daarna een cursus voor eersteklasser en dan volgt een speciale persluchtopleiding. Het vierde jaar kan hij (of zij) ook nog een opleiding doen voor hoofd brandwacht. In feite dekt het woord brandweer in geen enkel opzicht meer de lading. De brandweer wordt tegenwoordig voor veel meer uiteen lopende zaken te hulp geroepen. Dat varieert van een grote brand tot het uitzagen van verkeersslachtoffers, een kat uit een boom halen of een paard uit een schapenput takelen. De hedendaagse brandweer is tegenwoordig dan ook veel meer rampen bestrijder. 72

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 74