54 Verder moest ik op een fiets met antiplof banden naar een boerderij gaan. Daar zette ik mijn fiets tegen een muur en meldde me bij de daar wonende familie. Ik werd har-telijk ontvangen, kreeg er eten en drinken en mocht toen teruggaan naar degene, die me had gestuurd. Later begreep ik dat er op de een of andere plaats van mijn fiets een boodschap was verborgen. Gré behoorde tot de verzetsafdeling Schoten en denkt dat zij de bij het mo nument in St. Pancras gefusilleerde verzetsman Johan van Meteren kende onder de naam Schoensmeer. Verzetsleiders vroegen wel eens of wij bepaalde werkzaamheden van de Duitsers in het oog wilden houden. In de zeilboot was plaats voor tenmin ste vier personen. Verborgen in het riet keken we dan met meer dan één paar ogen naar wat de Duitsers uitvoerden. Eens liepen we bijna tegen de lamp. Met enkele andere koeriers moest ik een ladinkje dynamiet naar Amsterdam brengen. In de buurt van Diemen werden we aange houden door Duitse militairen. Ze hadden het op onze fietsen voorzien en zeiden dat we die tegen een muur moesten plaatsen en vervolgens in een loods wachten op de afdoening. Dat laatste waren we beslist niet van plan. Kalmpjes aan schuifelden we naar de achterkant van de schuur. Ons onderkomen was erg bouwvallig en je kon door de kieren de buitenlucht zien. We wisten een paar planken los te wrikken en naar buiten te komen. Nadat we een tijdlang door de Haarlemmermeer hadden gezworven ont moetten we bekend volk en werden we door hen opgevangen. We moes ten daar enkele dagen blijven.Toen bleek dat thuis alles veilig was haalden mensen van de ondergrondse ons op en mochten we naar huis gaan. Eens kreeg ik de opdracht om gedurende en kele weken op een driejarig jongetje te pas sen. Zijn ouders zaten ook in het verzet, hun hulp was ziek geworden en dus zagen ze om naar andere hulp. Meestal haalde één of beide ouders van Robby's hem weer op en namen ze hem mee naar huis. Maar op een avond kwamen ze niet thuis en moest ik dag en nacht voor Robby zorgen. Later heeft het verzet gezorgd dat hij ergens anders een onderkomen kreeg omdat zijn ou ders de oorlog niet overleefden. Gré omstreeks 1941

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 56