Of liet toevallig is dat er zoveel jeugd uit één gezin op dezelfde schoolfoto staat? Neen, want in die tijd werd niet van elke klas een schoolfoto gemaakt. Dan kon het gebeuren dat de kinderen uit één gezin over meerdere foto's waren verdeeld en bestond de kans dat er aan een gezin als dat van Dirk de Boorder zes schoolfoto's te koop werden aangeboden en dat kon Bruin niet trekken. Daarom was zowel de fotograaf als de school erop gebrand dat de kinderen uit hetzelfde gezin op een en dezelfde foto kwamen. Naast de hierboven genoemde De Boordertjes bezat het gezin nog een viertal niet schoolgaande kinderen nl. Pieter Dirk, Bep en Gretha. Als jong gehuwden vestigden Dirk de Boorder en zijn vrouw zich aanvan kelijk in Bergen. Een jaar of vier later konden ze in St. Pancras een grotere boerderij krijgen en verhuisden ze daar naar toe. Net ten zuiden van de spoorlijn verliet een "laantje" de Achterweg en daaraan stond de woning, die ze toen betrokken. Bij de boerderij behoorde flink wat land en De Boor der wist zijn werkgebied te vergroten door van de Veenderij een nog maar net afgeveend stuk land te huren. De boerderij bezat een flinke woning, er was een stal voor een viertal koeien en twee paarden en ook was er gelegenheid om varkens en schapen en kippen te houden. Voor eigen ge bruik en voor de verkoop teelden ze in de onmiddellijke nabijheid van de boerderij flink wat groenten, af en toe slachtte De Boorder een varken of schaap en behoorden o.a. burgemeester Kroonenburg en dokter Destrée tot zijn afnemers. Zoals uit het boven-staande valt op te maken vloog de ooievaar af en aan naar de familie De Boorder. De schoonouders van Dirk de Boorder waren streng katholiek en dezen hadden zich tot het uiterste verzet tegen het huwelijk van hun dochter met Dirk de Boor der. Dat ze gelijk hadden bleek uit de wijze waarop Dirk zijn beroep uitoefende. Hij bezocht geregeld de veemarkt, dreef wat handel, was ook vaste gast van het café en kwam dan lichtelijk aangeschoten thuis, vaak nadat hij eerst nog bij een vreemde vrouw op visite was geweest. Geregeld moesten zijn vrouw en kinderen het werk op de boerderij doen. Wanneer hij thuis was gedroeg Dirk zich meestal niet erg zachtzinnig.Vandaar dat zijn kinderen, zodra ze oud genoeg waren om de ouder lijke boerderij te verlaten en de kans zagen om zich ergens voor dag en nacht te verhuren, daartoe over- gingen. 49 Dirks jongste kind

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 51