45 Santa Claus werd vriendelijk, goedlachs en vaderlijk. Tot grote afkeer van de vromere geestelijken werd de kerstman bij de kin deren uiteindelijk populairder dan Jezus. Ook in ons land is de kerstman sterk in opkomst, zij het niet in de plaats van, maar naast Sinterklaas. Géén Sinterklaas, géén Kerstman, wel andere figuren In sommige dorpen, vooral in Friesland werd en wordt geen Sinterklaas gevierd. In Grouw kent men Sint-Pieter, een soortgelijk feest, dat pas op 22 februari wordt gevierd. In Zuidwest Friesland vierde men vroeger op oudejaarsavond het "Schim meifeest" voor kinderen. Hierbij is een schimmel die de kinderen, op ge heimzinnige wijze lekkers en pakjes komt brengen. Het typische oudejaarsgerecht rijstebrij werd eveneens door de schimmel op de schoorsteenmantel gezet. De bedoeling was iets van de brij over te houden voor de hongerige schimmel, als deze 's nachts zijn gaven kwam rondbrengen.De volgende morgen was de kom inderdaad leeg. In de midwinterfeesten van de Nederlanden en het Noorden van Duitsland speelde Wodan een rol.Hij reed door de lucht op zijn schimmel Sleipnir en bezocht ieder huis om het goede te belonen, waarbij vooral de kinderen een belangrijke rol speelden. Dat element werd gebruikt voor de latere "schimmelavonden". In Koedijk wordt ook nu nog geen Sinterklaas gevierd en aan de kerstman wordt evenmin waarde gehecht. Hier wordt op oudejaarsavond het feest van Gouden Engel gevierd, compleet met cadeautjes. Een plausibele verklaring hiervoor zou kunnen zijn, dat de vissers van het dorp pas tegen het einde van het jaar naar huis kwamen en dus niet "ge woon" Sinterklaas konden vieren. De naam "Gouden Engel" hield verband met het kerstfeest en de goede vangst.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 47