44 De ruïnes van zijn kerk zijn nog te vinden op zo n anderhalve kilometer afstand van het dorpje Demre. Hij werd in 280 geboren in de stad Patara, ongeveer 130 km van de kust vandaan en stierf op 6 december 345 in Myra. Later werd zijn lichaam overgebracht naar Bari in Italië, waar het nu nog ligt en waar elk jaar een groot feest ter zijner ere wordt gehouden. Vanwege zijn gulheid en bescherming van kleine kinderen werd hij in heel Europa een bijzonder populaire Heilige en werden duizenden kerken aan hem gewijd. De traditie ontstond, dat als de kinderen op zijn feestdag, 6 december, wat te eten voor zijn paard neerlegden, hij iets lekkers voor hen achterliet. Dat was de eerste stap tot de geboorte van Sint Nicolaas èn de kerstman zoals wij ze nu kennen. Het meest geëerd werd Sint Nicolaas in ons land. Misschien omdat Nederlandse schepen als eerste berichten over hem meevoerden naar Noord-Europa. Bij ons werd zijn naam "Sinterklaas" of "Sinter Claes'.Toen Nederlandse kolonisten naar de Nieuwe Wereld trok ken en daar in het begin van de zeventiende eeuw Nieuw Amsterdam (het latere New York) stichtten, namen ze hun Sinterklaas gebruiken mee. En de eerste kerk die ze daar bouwden werd naar hem genoemd. De Amerikaanse uitspraak van Sinterklaas was "Santa Claus" en dat werd al gauw zijn bijnaam. Al snel werd Santa Claus over de hele wereld bekend en behoorde hij aan iedereen toe. In dit stadium was de christelijke kerk blijer met hem dan met menig heidens folkloristisch figuur. Hij was immers gebaseerd op een echte heilige en dus zeer geschikt voor de rol van on zelfzuchtig gever. Daarna besloot men de midwinterfestiviteiten te vereen voudigen door zijn komst achttien dagen uit te stellen en van 6 december te verschuiven naar de kerstavond. Hij kon dan opgenomen worden in het kerstfeest. Om weerstand daartegen te verminderen, vertelde men de kinderen hun verlanglijstjes voor hem klaar te leggen op zijn feestdag, 6 december. Dat gaf hem dan voldoende tijd alles voor kerstavond bij elkaar te krijgen. De kinderen kregen intussen ook al lang niet meer alleen snoep, maar ook speelgoed en allerlei soorten presentjes. Beetje bij beetje werd de oude Sint de moderne Santa. Daarbij verloor hij zijn slanke, streng rechte gestalte en werd ronder, breder en vrolijker (met zijn lange kleipijp begon hij zelfs opmerkelijk veel op een vroegere Nederlandse kolonist te lijken). Hij werd ook vergevingsgezinder, net als onze eigen Sinterklaas. De oude Sinterklaas gaf alleen lieve kinderen een cadeautje. Hij testte zelfs of ze hun gebeden wel goed kenden. Voor stoute kinderen had hij een roe bij zich, om ze mee te slaan. Meestal kwam het daarbij niet verder dan dreigen. Het gebruik van de roe is nu vrijwel helemaal afgeschaft, hoewel de roe in sommige Sinterklaasliedjes nog ter sprake komt.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 46