43 De reden voor die keuze was, dat de spar een driehoekige vorm heeft.Aan de Germanen werd uitgelegd, dat de drie punten van de driehoek de hei lige drie-eenheid vertegenwoordigden: God de Vader bovenaan en God de Zoon en God de Heilige Geest op de onderste punten. De heidenen kregen te horen, dat ze door deze bomen te vereren hun oude geloof niet zouden opgeven, maar tegelijkertijd eer bewijzen aan de nieuwe Christelijke Godheid. Wellicht om zich in te dekken en het zoveel mogelijk Goden naar de zin te maken, stemden ze uiteindelijk in met de verandering: de huidige kerst boom was geboren. De kerstboom is in Nederland pas na de tweede wereldoorlog een bekend verschijnsel geworden. In de negentiende eeuw werd hij gesignaleerd bij families, die nauwe banden hadden met Duitsland. Later verscheen hij in zondagsscholen en in de katholieke kerk, naast de kribbe. Er lagen ook wel pakjes onder, maar geschenken geven met kerstmis is heel lang een onbe mind gebruik gebleven. In zijn boek "Sinterklaas" schreef Eelco Verwijs in 1863:"laat Duitschland zijn kerstboom en kerstkindeken ,maar laat ons Sinterklaas!" Wie is de Kerstman? En wat is de link met Sint Nicolaas? Vroeger vreesden de mensen de strenge wintertijd. Die bracht vreselijke ontberingen met zich mee en ze deden dan ook hun best de krachten van de natuur over te halen hun een zo mild mogelijke winter te geven.De Vikingen deden dit door iemand te verkleden als "Winter" en het hem dan zo goed mogelijk naar de zin te maken.De Britten namen deze gewoon te over en noemden hem "Vadertje Winter", "Oude Kerstmis" of "Vadertje Kerstmis". Hij werd binnengehaald om alle festiviteiten mee te vieren en werd over laden met voedsel en drank om hem gunstig te stemmen. Men hoopte dat die symbolische daden de elementen zouden beïnvloeden. In die vroegste vorm bracht de kerstman géén geschenken voor de kinderen en kwam hij ook niet door de schoorsteen. Hij trok gewoon van huis naar huis, klopte aan, bleef een poosje eten en drinken en ging dan verder, waarbij hij uiter aard steeds vrolijker werd. Veel later ging men hem verwarren met onze Sinterklaas en in veel landen worden ze als dezelfde beschouwd, ook al is hun oorsprong verschillend. Wat heeft de Kerstman met Sinterklaas te maken? Sinterklaas begon zijn openbare leven als Nicolaas, een bisschop in het oude kustplaatsje Myra, in wat nu zuidwestelijkTurkye is.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 45