42 Maar waar komen die tradities vandaan? We gaan op zoek naar de oorsprong en diepere betekenis van onze kerst vieringen en proberen te verklaren waarom we bij het naderen van de grote dag al die "vreemde" dingen doen. Vooral die daden en rituelen, die we tot op de dag van vandaag doen en die voor ons nog elk jaar opnieuw tot leven komen. Waarom vieren we Kerstmis op 25 december? Halverwege de vierde eeuw na Christus, deed paus Julius 1 uitgebreid on derzoek naar de exacte geboortedatum van Jezus Christus. Toen hij klaar was met zijn studies, verkondigde hij dat 25 december voort aan de officiële verjaardag van Christus zou zijn. Feitelijk was het allemaal gebaseerd op veronderstellingen. We zullen nooit de precieze geboorteda tum kennen, maar kunnen wel raden naar het jaargetijde. De keuze van de vijfentwintigste december was slim bedacht en bepaald niet willekeurig. Door de geboorte van Christus midden in de eeuwenoude heidense mid winterfestiviteiten te plaatsen, hoopte de christelijke kerk deze te vervan gen of er een nieuwe betekenis aan te geven. De geboortedag van Jezus werd voor de mensen het hoogtepunt van de winter, maar tegelijkertijd bleven de heidense gewoonten bestaan. De oude praktijken verdwenen niet en Kerstmis werd niet alleen maar een dag ter ere van de geboorte van Christus. Het bleef ingewikkeld en vol tegenstel lingen. Officieel was het "Christus Mis", maar het was evengoed een tijd voor lekker eten, drinken, dansen, cadeautjes geven, vuren aansteken, feest jes geven en algemene vrolijkheid en uitgelatenheid. Wat is de oorsprong van de kerstboom? Wanneer we een spar kopen, mee naar huis nemen en in de hal of huiska mer neerzetten, doen we feitelijk aan oude heidense bomenverering. Kerstbomen- het moet gezegd worden- hebben weinig met Christus te ma ken. De boom, die oorspronkelijk werd vereerd was de machtige eik. Wanneer we tegenwoordig iets "afkloppen" op hout, zouden we dat eigen lijk op eikehout moeten doen en niet op een andere "inferieure" houtsoort. Twaalfhonderd jaar geleden werd de eik vooral vereerd door de heidense Germanen.Er werd getracht hen tot het christendom te bekeren, maar hun bomenverering was te diep geworteld om zomaar te kunnen loslaten. Daarom pasten de christelijke missionarissen de inmiddels standaard ge worden procedure toe om een heidens gebruik over te nemen als ze het niet konden uitbannen. Ze kerstenden de bomenverering door die over te zetten van eiken op sparren.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 44