12. Kerstmis 'n Feest? 41 Waarom koopt die mevrouw in het winkelcentrum genoeg eten om de hele winter mee door te komen? En waarom doet die meneer zoveel moeite om een complete boom in zijn auto te krijgen? Waarom strompelt de halve bevolking daar door de winkelstraat met hele bergen pakjes onder de armen? Wat staat die man met zijn witte baard en rode fluwelen kleren tegen die kleine kinderen te praten? Enwaarom worden er extra postbodes in geschakeld om honderden miljoenen ansichtkaarten met rendieren, rood borstjes in de sneeuw en takjes hulst te bezorgen? Het antwoord luidt natuurlijk, dat het weer bijna KERSTMIS is. De mensheid maakt zich op voor dat geweldige midwinterfeest. Er zijn méér bijzondere dagen in het jaar zoals bijvoorbeeld Pasen, bevrij dingsdag, moederdag-maar niet één is zo ingrijpend als Kerstmis.Alles ver andert. Zelfs het werk ligt stil. De B.V. Nederland is dagen op slot! De files zijn opgelost. De mensen eten anders, kleden zich anders en versieren hun huizen anders. Families komen in grotere groepen bij elkaar dan normaal... of gaan juist het land uit om de feestelijkheden te ontlopen. Voor veel kinderen heeft deze tijd iets magisch. Er worden bijzondere ge rechten gegeten en bijzondere drankjes gedronken. Soms worden er ca deautjes uitgepakt en spelletjes gedaan. Bovenal zijn er een hele reeks bij zondere rituelen, variërend van elkaar kussen onder de mistletoe en het versieren van de kerstboom tot het aansteken van kaarsen. Waarom doen we allemaal mee aan die "vreemde" gewoonten? We weten, dat we ons niet prettig zouden voelen als we het niet deden, alsof we daardoor op de een of andere manier iemand zouden teleurstel len. Maar wat heeft het allemaal te betekenen en wat is de oorsprong van de vele, schijnbaar irrationele dingen die we elk jaar rond 25 december doen? Hoewel Kerstmis officieel de viering is van de geboorte van Christus, heeft maar heel weinig van wat we tijdens de feestdagen doen, iets met het Christendom te maken, laat staan met de komst van het kindje Jezus. Afgezien van kerkdiensten en kerststallen komt bijna alles voort uit onze heidense gebruiken of is het resultaat van moderne commerciële tech nieken. Omdat het veel meer is dan alleen een godsdienstig feest, spreekt Kerstmis bijna iedereen aan. Het is een internationale gebeurtenis. Mensen, die hun hele leven niet meer in de kerk zijn geweest, voeren nog steeds zonder er bij na te denken allerlei kerstrituelen uit.Vaak hebben ze geen idee waarom. Het is allemaal een kwestie van "traditie".

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 43