11. Dorpshuis de Geist 1972 1997 29 Wat vandaag de dag niet uit Sint Pancras is weg te denken is het dorpshuis de Geist. In dit huis komt de gemeenschapszin van het dorp het best tot uitdrukking. Vele uiteenlopende activiteiten vinden hier plaats en accentueren een bloeiend verenigingsleven. Dat het in de loop van de geschiedenis van het dorpshuis niet allemaal van een leien dakje is gegaan, vertelt dit onderstaande verhaal. Hoe het begon Onder leiding van mevrouw S.Hoekstra komen op 26 september 1972 in hotel Spoorzieht zestien dames en een heer bijeen voor een oriënterend gesprek om gezamenlijk spontaan en geheel op vrijwillige basis iets op poten te zetten, met als belangrijkste doelgroep de bejaarden. De voormalige Paus Johannesschool aan de Mezenstraat met zijn vier loka len en keukentje is vrijgekomen, dus een betere accommodatie kan men zich niet wensen. Er wordt gedacht om een keer in de veertien dagen een middag een soort "Instuif" te houden. Ook willen een paar dames een soort opvangochtend houden voor de kleine kinderen, zodat de moeders eens even weg konden. Dit alles naar draagkracht. Maar er moest eerst toestem ming aan B&W gevraagd worden. De dames Hoekstra, Zonneveld en Visser zijn erg optimistisch over hun "Gezelligheidscentrum De Instuif", tevens voor maatschappelijke en medische inlichtingen. Officiële opening Op dinsdag 14 november 1972 wordt de werkgroep" Centrum De Instuif" om 17.00 uur officieel door burgemeester Kroonenburg geopend.In eer ste instantie alleen de middagen van 14.00 uur- 17.00 uur.Maar er komen zoveel mensen over de vloer met een evenredig aantal activiteiten, dat het een hele dagtaak wordt voor de 25 vrijwilligers van De Instuif. Er komen diverse activiteiten zoals bloemschikken en gymnastiek. In de Dorpsschakel (de toenmalige dorpskrant van Sint Pancras) staan diverse "Instuif nieuwtjes". In de loop van de tijd komen er ook diverse talencur sussen en ballet op het programma te staan. Toch blijven de inkomsten wat aan de lage kant en besluit men een vaste bijdrage te vragen variërend van f 1,50 tot f 3,- per les. Men wil ook de zalen verhuren voor eventuele bruiloften en partijen, maar dan moeten de lokalen een wat huiselijk en gezellig tintje krijgen. Men be sluit, met toestemming van B&W, een huis-aan-huis-collecte te houden, de opbrengst :f 1.647,60.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 31