27 Drie jaar later probeerde men de raad tot andere gedachten te brengen met onderstaand verzoek: Aan den EdelAchtbare Heeren Burgemeester en Wethouders en leden der Raad der Gemeente Sint Pancras. Geven met verschuldigde eerbied te kennen ondergeteekenden allen in woners dezer Gemeente dat zij het wagen den EdelAchtbare Raad met een beleefd verzoek lastig te vallen. Namelijk de kermis, welke alhier jaarlijks gehouden wordt niet meer des maandagmorgens, maar voort aan des zondags te doen aanvangen, evenwel met dien verstande dat niet voor vier uure des namiddags de kramen open en de vermakelijk heden een aanvang mochten nemen. Overtuigd zijnde dat de EdelAcht bare Raad der Gemeente van de belangen der belanghebbenden en dat zijn vele) en de geest der gemeente bewust is, gelooven zij vrij op een gunstig antwoord te mogen aandringen, 't Welk doende enz. Naast de bovenstaanden zetten nog ruim 70 andere personen hun handtekening onder dit geschrift.Als we bedenken dat de gemeente toen ca. 500 inwoners had en er onder de 100 ondertekenaars een flink aantal gezinshoofden zijn geweest, dan is wel duidelijk dat dit onder de bevolking leefde! Graag had ik willen weten hoe de heren van de raad over dit verzoek dachten en waarom ze voor of tegen waren. Maar in de notulen wordt volstaan met:"Nadat er in de raadsvergadering zich een debat van heftigen aard had ontsponnen waarbij enigen betoogden dat het wenselijk was om kermis op zondagmiddag om vier uur te laten aanvangen en niet meer op maandag, zoals de laatste jaren gebruikelijk is". Voor een op zondag beginnende kermis verklaarden zich de heren Jan Schuit, D. Kloosterboer en Jacob Ruys Tegen waren wethouder Simon Duif, wethouder Kalis, Jacob Wagenaar en Burgemeester-secretaris Van der Vijzel. Dit kwam in feite hierop neer dat de trouwe kerkgangers (rechts) zich tegen een kermis op zondag verklaarden en de minder- of niet kerkelijk gebondenen (de laatsten noemde men toen links) wilden dit verzoek wel toestaan. Te Sint Pancras 27 februari 1901 P.Greeuw J.Smit J. Ruys Tz Jb. Tol M. Schuit D. Koning D.Bruggeman C. Kloosterboer C. Groen Czn Nic. Timmeerman J. Koster P. Keizer Jan Wagenaar Czn P. Gutter R. Blok A. Nobel W.Kieft C.Rus. P.Kooy T. Ruys Sr C. Vreker J. de Vries C Tock K Zuydam Jn Groen pzn

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 29