Werd opgepakt door een jonge student met een bril op en een nog on volwassen blik in de ogen, en was getuige van een uit de hand gelopen studentenfeest waarbij alle egards zoals het drinken uit een fraai glas over boord waren gezet. Met de tanden brak een meisje mij de kroon van het hoofd en zette mij aan haar wellustige lippen en liet mij daarna achteloos op een vensterbank staan, waar vanmorgen een werkster mij als oud vuil bij een aantal invalide glasproducten zette. Er waren kapotte melkflessen, een ketchup flesje, een gebroken jampot nog halfvol, gebroken ruiten en een lamp zonder fitting. Verder een partij verlopen whiskyflessen uit een kroeg en een tweetal stille flacons met de onderscheidingen van het be tere wijnhuis. Een stelletje donkerkleurige jeneverflessen met een kwalijke walm om zich heen en een lief parfumflesje met slanke hals en op fraaie voet, doch helaas gebarsten. Dat deed mij verdriet en ik had medelijden met haar. Want weet u, in mijn vorige bestaan was ik zelf een fraaie parfum- fles en stond vooraan op het boudoir van een franse keizerin. Wanneer zij een van haar laatste veroveringen ontving nam zij mij graag even ter hand en rook aan mij Een exquise reukstof vulde dan de vertrekken en de jonge man viel terstond als bedwelmd aan haar voeten. Helaas heeft haar echtgenoot haar betrapt en heeft toen op gruwelijke wijze het gehele boudoir vernield als ware het een afbraakpand. Met mij ging ook een 16-de eeuwse kristallen karaf aan diggelen en tezamen kwa men wij via een kamerjuffrouw in een atelier terecht waar men van zuiver kristallen voorwerpen loepzuivere lenzen maakte voor de microscopen en de pince-nez. Ik had het geluk via een opticien in het binocle van een rijke bankier te komen en heb eerst als brillenglas maar later ook als glazen oog mij heel verdienstelijk gemaakt. Ik mag dan ook wel zeggen dat ik mede door mijn afkomst heel wat van de wereld heb gezien. Maar nu sta ik hier tezamen met vele lotgenoten te wachten op wat er gaat gebeuren. Men vertelt dat we allemaal op een hoop worden gegooid en dat deze partij bedoeld is als grondstof voor flacons voor de chloorbleekloog Maar ik kan niet tegen die lucht en niemand ziet mij hier zo staan of wil naar mij luisteren. Ik heb veel meegemaakt en veel rondgezworven en zou zo graag mijn ervaringen aan anderen willen meedelen Dit is een van de vele verhalen die ik -glasbak- de gehele dag maar moet aanhoren. De een is nog sterker dan de ander en een ieder verwacht van mij een woord van deelneming. Natuurlijk heeft een glasbak ook een so ciale functie en wil ik de ene lege fles niet voortrekken voor de andere en vaak heb ik echt medelijden met zo n klein mosterdpotje waar een scherf af is en het etiket slordig halflos aan hangt. 21

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 23