9. De glasbak. 19 Het verleden staat natuurlijk centraal bij de verhalen in de Klin, dus is gebaseerd op geschiedenis die meestal in een ver verleden zijn oorsprong heeft. Soms is dat verband lastig te verklaren. Wij mensen relateren gebeurtenissen vaak aan onze eigen ervaringen Bijvoorbeeld: een overgrootvader is bij ons oud en in gesprekken wordt hij vaak in een adem genoemd met Anthonie Fokker, de eerste trein of auto, het computerloze tijdperk, de stomme film, wit-op-zwart, okkies, Willem Drees, de elfstedentocht etc. etc. Vergelijken wij dat bv. met de ervaringen van een eendagsvlieg, dat is voor dat insect wellicht de geschiedenis niet zo kleurrijk (of toch?), maar hij heeft evenmin een echt helder beeld van zijn overgrootvader. Zelfs niet van zijn grootvader. Het verleden is voor hem/haar een groot mysterie hoe wel er nog nooit echt onderzoek is gedaan naar de behoefte van dat insect om zijn verleden te kennen en dat ergens vast te leggen. Misschien dat zij op andere wijze de sterke verhalen over grootmoeder aan elkaar doorge ven. Ik zie bv. wel eens een paardendrol waarop talloze grote vliegen zich gezamenlijk te goed doen en ondertussen tegen elkaar brommen en mo gelijk elkaar dan sterke verhalen vertellen of moppen tappen. Of gewoon over het weer of andere recepten of hun eigen geschiedenis vertellen. Eendagsvliegen hebben dan ook geen historische vereniging om dat op te schrijven en door te geven tijdens lezingen, tentoonstellingen of met een film. Jammer. Hoe treffend zou je bv. een eendagsvliegenmoeder met haar kinderen kunnen beschrijven als bv:""ach, zie toch eens die jonge moeder met haar lieve wurmen van kinderen." Geschiedenis is dus sterk afhankelijk van de situatie, de tijd en het onder werp. En hoewel er zaken zijn die eenieder duidelijk elke dag ziet, ont breekt toch vaak de link met het verleden, gewoon omdat je er aan voorbij loopt, met belangrijker zaken aan het hoofd. Vandaag nemen wij bv. eens de geschiedenis van een glasbak onder de loupe. We zouden ook kunnen verhalen over de geschiedenis van de verpakkings industrie van papieren puntzak tot blisterverpakking, maar ook de glasbak is een niet weg te denken schakel in de verpakkingsindustrie en is een zeer nuttig ding. Elke dag maar weer de troep van anderen opvangen. Vandaar dat wij even willen stilstaan bij een bekende verschijning in Sint Pancras.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 21