35. Vondsten in een welput van Nico van Baar. 158 Het is natuurlijk erg leuk wanneer je op je land een pot met munten vindt uit de tijd dat de Vikingen hier het land onveilig maakten. Liefst gouden munten en klokgaaf want dan is je volgende vacantie tenminste weer finan cieel gedekt. Je weet dat de pers er direct op duikt en dat je vele verzoeken voor enige financiële ondersteuning zult krijgen, maar ook dat geeft een goed gevoel. Helaas is dit relaas wat bescheidener van aard. Nico van Baar van de Herenweg (vroeger nr. 1 volgens een oude foto) in Oudorp in het Zuid Einde (vlak bij Sint-Pan- cras) vond in een oude waterput een aantal scherven en dan wil je ook wel eens weten waar het hier om gaat. Dus klopte Nico bij de Historische Vereniging aan en vroeg om hulp bij het determineren, en mede met hulp van archeoloog Frans Diederick uit Schagen konden de meeste stukken worden bepaald en gedateerd. De grootvader van Nico heeft op deze plek in 1906 een pand laten zetten en later bleek dat er op het erf -verborgen- ook nog een waterput was Dat kwam goed van pas tijdens de oorlog.. Een zg. welput met tot op heden zeer goed drinkbaar water. De put is ca. 6 meter diep en heeft een diameter van ca. 1 meter. Dat is niet gering en zet de geïnteresseerde historicus aan het denken. Te meer, omdat er geruchten gaan dat hier in vroeger jaren ook nog een voetpad dwars door het moeras van de Vroonermeer heeft gelopen dat rechtstreeks naar Alkmaar ging. Je kunt je dan goed voorstellen dat -zoals bij alle dorpen- de wegen gebrek kig waren, de afstanden lang waren en als regel te voet moesten worden gedaan om bv. van Oudkarspel naar Alkmaar te komen. Of van Broek naar Koedijk. En dan liep je daar met je handel in een korf op je rug. s'Winters maar ook s' zomers in de brandende zon. Geen ijsventer op je weg en geen Coca Cola of Spa Blauw en wellicht geen cent op zak.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 160