De voorgeschiedenis van de woonwijk In april 1988 wordt in opdracht van het gemeentebestuur van Sint Pan- cras een Globale Verkenning Woonlokatie in cle Zuid-oosthoek van de gemeente Sint Pancrasopgesteld. In dit stuk wordt voor Sint Pancras ge wezen op de noodzaak voor de komende periode een bouwlocatie be schikbaar te hebben voor ongeveer 250 woningen. Met deze Verkenning, van de toen nog zelfstandige gemeente Sint Pancras, is de aanzet gegeven voor de realisering van de wijk die later De Oostwal zou gaan heten. Figuur 1 is een kaartje - overgenomen uit de hiervoor ge noemde Verkenning - dat de situering van het plangebied ten opzichte van de kern van Sint Pancras weergeeft. Woningbehoefte Per 1 januari 1990 wordt het deel van Sint Pancras ten noorden van de spoorlijn bij de gemeente Langedijk gevoegd (het deel ten zuiden van de spoorlijn wordt een deel van Alkmaar). Op die datum bedroeg het inwoneraantal van de gemeente Langedijk: 20.969. In de tien jaar daarvoor was er steeds sprake van substantiële be volkingsgroei, zowel door een vestigingsoverschot (vanwege nieuwbouw, met name in Langedijk), als door een relatief groot geboorteoverschot (vanwege de gemiddeld jonge bevolking). Op grond van de cijfers waarover men beschikte kwam de gemeente tot een prognose van 22.953 inwoners voor het jaar 2000. De gemiddelde woningbezetting was in 1991: 2,86 inwoners per woning. Volgens de de mografische verwachtingen zou die in het jaar 2000 iets zijn gedaald tot: 2,65 inwoners per woning. De dalende gemiddelde woningbezetting is een landelijke trend die sa menhangt met de toename van het aantal één- en tweepersoonshuishou dens alsmede met de vergrijzing. In 1991 bedroeg het aantal woningen in de gemeente: 7570. In 2000 zou den dat er 8660 moeten zijn (22.953 gedeeld door 2,65): een toename van 1090 woningen. Begin 1992 besluit de gemeenteraad van Langedijk dat ook Sint Pancras voor een deel in de extra woningbehoefte moet gaan voorzien: er moeten ongeveer 230 woningen komen aan de oostkant van het dorp. (De naam Oostwal werd toen nog niet gebruikt.) In verband met de dringende woningbehoefte werden meteen al enkele bouwvergunningen verleend, op basis van het voorontwerp bestemmings plan. Inmiddels werd hard gewerkt aan het definitieve bestemmingsplan. 133

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 135