Waterhuishouding Een koog is een buitendijks stuk land dat bij hoog water regelmatig onder loopt. Het gaat hier dan om het water van de Grote Waert. De dijk waar de Beverkoog buiten lag liep in het verlengde van de Langedijk, het noord zuid lopende deel van deTwuyverweg, via de Dijkstal verder door naar het zuiden tot aan Oudorp. Later, in ieder geval voor 1530, is de Oosterdijk aan gelegd langs de Grote Waert en was de Beverkoog geen echte koog meer maar een polder. Toen verviel ook de functie van de oude dijk, die dan ook is verdwenen en de Achtergeest kan nu, poldertechnisch gezien, als een deel van de Beverkoog worden beschouwd. 'Dijkstal' heeft overigens de betekenis van 'ondergrond van een dijk'. In 1865 werd de Beverkoog doorsneden door de spoorlijn Alkmaar - Den Helder maar wat de water huishouding betreft bleef het één geheel want er kwamen bruggen in het traject waar het water, o.a. van de Wijde Heining, onderdoor kon stromen. De polder Beverkoog/Achtergeest heeft, vanwege de lagere ligging van het maaiveld, al eeuwen een lager waterpeil dan het noordelijker gelegen ge bied van het Geestmerambacht. Vanaf 1663 werd het gebied bemalen met de molen aan de Oosterdijk, waar nu de familie J. Kriek in woont. Deze molen had een dubbele functie: hij bemaalde het Geestmerambacht en de Beverkoog. Beter gezegd: of de Beverkoog, want het was steeds het één of het ander. In 1926 werd deze molen buiten werking gesteld, maar waarschijnlijk vanaf 1871 werd hij niet meer gebruikt voor de afwatering van de Beverkoog. In dat jaar hebben de eigenaars van de landen in de Be verkoog zich verenigd tot de nieuwe polder Westbeverkoog. De vergrote onderbemaling maalde sindsdien op de polder Geestmerambacht met een achtkante vijzelmolen (de molen van Blom, zie kaart) die in 1926 door een Amerikaanse windmotor werd vervangen. Er werd toen ook een huisje bij gezet voor de molenaar, tevens sluiswachter om de schutsluizen te be dienen. Hier woonde later de familie J. Booi. Zie ook KLIN nr. 15, blz.117: 'Albert Booi in de Beverkoog'. De molen en het huisje werden tijdens de ruilverkaveling in 1973 gesloopt. Over deze plek loopt thans de Dijkstal- weg. Ook de schutsluizen werden verwijderd. Als gevolg van de ruilverka veling heeft de Westbeverkoog nu geen eigen molen/gemaal meer nodig. Op het kaartje staan ook nog enkele weidemolens aangegeven die voor locale onderbemaling dienden. 132 maar in het begin van de 20c eeuw werd er in de Beverkoog nog turf gewonnen. De naam Beverkoog heeft niets met bevers te maken! In 1343 sprak men van Bijvencoich en dat is mogelijk een verbastering van - in moderne spelling - Binnenkoog, of iets dergelijks.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 134