i 130 De historisch-geografische situatie Het gebied van de wijk De Oostwal was voorheen een deel van de Achter geest. Met geest bedoelt men zandgrond in een regio waar klei- of veen grond overheerst. De strandwal van Sint Pancras bestaat uit zand en was dus 'geest'. De Achtergeest lag achter de strandwal (in oostelijke richting gezien) van Sint Pancras. De Achtergeest is zelf geen geest want er ligt geen zand aan de oppervlakte. Voor het jaar 1000 was het nog een moerassig gebied, waarin zich in de loop der eeuwen uit slecht verteerd plantenafval veen heeft gevormd. Net als in het grootste deel van West-Friesland. Vermoedelijk omstreeks het jaar 1000 begon men dit veengebied te ontginnen voor agrarisch gebruik. Daartoe werden er evenwijdig aan elkaar sloten gegraven om het veen te ontwateren. Deze ontginning heeft voor wat betreft de Achtergeest en de Beverkoog vanuit Vronen (het huidige Sint Pancras) plaatsgevonden. De ontginning ging helemaal door tot Oterleek en Hensbroek. (De Grote Waert - het voormalige meer dat nu Heerhugowaard is - ontstond in de 13e eeuw.) De sloten en dus ook de langwerpige kavels liepen ongeveer oost-west. De twee grote sloten die dwars door De Oostwal lopen hebben daardoor ook een oost-west oriëntatie; ze zijn bewust als oude landschap selementen in stand gehouden. Waarschijnlijk nog ouder dan de gegraven sloten zijn de Wijde Heining en de Oostwalsloot (figuur 2.), die respectievelijk de oostelijke en de wes telijke begrenzing van de woonwijk De Oostwal vormen. Zie het kaartje (figuur 3 Uit het kronkelende verloop van deze sloten kan men afleiden dat het oorspronkelijk veenkreken zijn geweest. Figuur 2. De Oostwalsloot, een oude veenkreek. Aan de andere kant van de sloot zijn de achtertuinen van de A. VH. Destreelaan. De foto is ongeveer van 1992.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 132