naar Anna Paulowna en maakte naam als DE fotograaf van o.a. de Zuiderzee werken. In 1936 hield hij het voor gezien en vertrok weer naar Egrnond aan Zee en begon een boekhandel resp. bibliotheek. Toen in 1943 de Duitse bezetters Egrnond aan Zee ontruimden, verdween Pieter naar de Beemster (met zijn foto-apparatuur ete. doch moest veel ach terlaten) om in 1945 weer terug te keren. In 1955 is Pieter overleden. Kleinzoon Peter herinnert zich nog de dag dat ze in het oude pand terug kwamen en en duizenden scherven van de glasplaten vonden die de oor log niet hadden overleefd. En intussen zit de vierde generatie Jonker in het vak. De glasplaten camera staat als een relikwie in de kamer opgesteld gereed om weer aan het werk te gaan, maar is nog slechts een fraaie herinnering aan een recent verleden. Want wat is nu 100 jaar. Toch zal vakman Peter Jonker stoppen en blijft er van de fotografen Jonker alleen de naam want de dorpsfotograaf zal uitster ven. Want de tijden zijn veranderd. Pasfotografie is een kostbare zaak geworden. Even zitten en een flits "dat is dan vijf gul den meneer" is er niet meer bij. Door de bureaucratie en bemoeizucht van ambtenaren moet een pasfo tograaf thans voor ruim 5000,= investeren want de norm voor een pasfoto is thans hoogte van kin tot kruin 26 tot 30 mm en de afstand van links naar rechts (oor tot oor) is van 16 tot 20 mm. Klinkt eenvoudig maar recent twee gevallen. Een vrouw uit Peru heeft een veel ronder gezicht en valt niet binnen die grenzen. Ook een jongeman met een uitzonderlijk lang gezicht valt niet in de prijzen. Toch moet de pasfoto voldoen aan de voorschriften want de loketambtenaar keurt het anders gewoon af.Zelfs al valt het maar 1 mm buiten het kader. De huidige winkel Voorstraat 135 Egrnond a. Zee ca. 2000 122

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 124