reportages, pasfoto's etc. Een echte fotograaf nog, zelfs de 4-de generatie, maar helaas ook de laatste, want zijn dochters werken wel in de zaak, maar zullen niet in het vak komen. De tijden veranderen zo sterk dat het com mercieel uiterst moeilijk is om hierin een redelijk bestaan op te bouwen. De huidige fotograaf moet een klein kapitaal investeren in apparatuur en dan moet je opboksen tegen de doe-het-zelf digitale camera's waarvan het resultaat voor de meeste mensen voldoende is. Vreemd vooruitzicht dat het beroep van fotograaf nog maar ca. 100 jaar oud is en nu al dreigt uit te sterven. Gelukkig is onze Hr. P. Jonker geen pessimist en is met de tijd mee gegaan. De toeristen vormen de belangrijkste bron van in komsten maar 's winters is het stil. Dan moet het aanvullende assortiment voor enige omzet zorgen. Vroeger was dat anders. Overgrootvader Rern- mert Jonker (geboren op 14 februari 1844 in Ob- darn) kreeg een zoon Pie- ter (geboren 1875 te Cas- tricum)Deze Pieter ging als 18-jarige naar Amster dam en werkte aanvankelijk bij een kruidenier doch door zijn contact met enkele fotograven boeide dit vak hem zo dat hij ook besloot fotograaf te worden en vestigde zich in Alkmaar aan het Fnitsen en ging later naar de Tuinstraat. Kennelijk was hij een goed fotograaf want het ging hem voor de wind. De portret-fotografie werd mode maar hij zocht meer en meer het gewone straatleven en legde dat vast op glasplaten, voorzag ze van zijn naam Foto P. Jonker, Alkmaar en werd een bekend persoon in deze artis tieke wereld en had niet te klagen over inkomen en opdrachten. Aanvankelijk liep hij door de stad en werkte met vnl. zijn spiegelreflexca mera met statief, doch al snel werden de afstanden groter en werd het de fiets, de trein, en tenslotte de "stoomfiets". Pieter werkte grondig en fotografeerde praktisch alles wat los en vast zat 120 Overgrootvader en oprichter P. Jonker (Piet); grootvader R.P. Jonker (Piet); vader PR.Jonker (Piet) en zoon R.P. Jonker (Peter). Foto ca. 1952

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 122