27. Oorlogsverhaal van Hr. K.Mantel. 1945 113 Alkmaar mei 2007 Geachte heer/mevrouw, Ondergetekende doet na vele jaren zijn verhaal over de oorlogsjaren in Sint Pancras. Mijn verhaal is bij weinig mensen bekend. Ik was ondergedoken bij schildersbedrijf Jan van Graft. In die tijd had van Graft een stukje grond gekocht tegenover café Rustwat. Vroeger was dit kermisterrein. Op dat stukje grond teelde de heer van Graft tabaksplanten wat onderhouden werd door ondergetekende (83 jaar). Op een gegeven moment verliet ik dat stukje grond. Het was ongeveer 4 uur in de middag. Ik stuitte op een koppeltje SS'ers op een afstand van 50 meter.Vluchten was er niet meer bij, dan werd ik neergeschoten. Ik liep dus recht op de vijand af met alle gevolgen van dien. Ik kon me niet legitimeren dus werd ik opgepakt. Ik werd in een praktisch nieuwe 2 on der een kap woning geschopt op de Bovenweg. De woning was inmiddels al leeggeroofd en het huis was overgoten met benzine. Ik zat op de boven ste verdieping toen er een handgranaat in het huis werd gegooid. Binnen 1 minuut stond het huis in lichter laaien. Ik was totaal over mijn toeren en vloog naar de voorkant van het huis. Daar stonden soldaten met hun ge weer in aanslag voor als iemand het waagde om het huis te verlaten. Hoe het komt dat ik toch het huis verlaten heb kan ik me niet meer herin neren. Ik kwam weer tot mijn positieven toen ik onder aan de spoordijk lag. Vermoedelijk verliet ik het huis via de achterkant. Het huis is tot de grond toe afgebrand. Met mijn verhaal wil ik zeggen dat er die dag 20 mensen zijn gefusilleerd maar dat het er 21 hadden moeten zijn. K. Mantel (overleden 30-07-2006)

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 115