109 Kapot Na vele jaren dienst ging de oude trouwe Agria in 1998 kapot. De machine was op en nieuwe onderdelen waren niet meer te krijgen. Tijd voor een nieuwe? Tja, dat bleek op dat moment een moeilijke keus. In 1975 was ik bij Kloosterboer gestopt en buschauffeur geworden. Ploe gen deed ik in mijn vrije tijd. En zo'n Agria kost wat, hoor. Maar goed, ik houd van buitenwerk en heb achter mijn huis aan de Bo- venweg zelf ook nog een aardig bouwtje. Na wikken en wegen kocht ik in 1999 bij de firma Potveer in Avenhorn een mooie tweedehands Agria met een Hartz dieselmotor van 11 pk en uitgerust met een wentelploeg, waar mee je van twee kanten kan ploegen. De Agria heeft 5 bedieningshendels; De rode hendel is voor vooruit/achteruit; de oranje hendel voor frezen; de grijze hendel voor hoge en lage versnelling; de zwarte hendel is voor wielblokkering (rem) en met de groene hendel bedien ik 12 vooruitver snellingen en ook 3 achteruitversnellingen. Waar is de Agria voor te gebruiken? Je kunt een Agria vergelijken met een trekker. Het verschil is dat je een Agria lopend bestuurt en lopend bedient. Hans:'Ik rijd de Agria met draai ende motor lopend door het dorp naar de verschillende tuintjes. Het duurt even voordat je er bent, maar het lopen houdt het buikje weg.Tijdens mijn wandeling met de ronkende Agria door de straten heb ik veel bekijks. Het geluid van de Agriamotor lijkt namelijk op dat van een trekker van vroeger. Maar ook op de motor van een antieke auto. Aan de Agria kan ik vijf verschillende onderdelen koppelen: - allereerst natuurlijk de wentelploeg, het ding weegt 70 kg - verder een freesbak - een tweewielig wagentje om spullen te vervoeren - een koolplantmachine - en een eg om de ploegsnee uit elkaar te trekken. Het ploegmes houd ik goed in het vet; het snijdt 20 tot 25 centimeter diep. Bij ploegen gaat het erom, dat de grond zich helemaal omkeert en een ron de aarden rug vormt. Die aarden rug moet dicht zijn; hij mag niet open of half op zijn kant staan. Van alle tuintjes die ik doe, ploegen de tuintjes aan de Gedempte Veert het mooist. De grond van tuintjes aan de Achterweg of Beverkoog wil soms tijdens het ploegen wel eens 'moeren'd.w.z. minder makkelijk storten. De oorzaak is vaak een natte winter zonder vorst.

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 111