107 Plannenmakers hebben rekening te houden met cultuurhistorische aspec ten. Dat gebeurt helaas nog veel te weinig, terwijl het een goede manier zou zijn om de samenhang tussen "oud" en "nieuw" te bevorderen. Door in te haken op de ontwikkelingsgeschiedenis van Sint Pancras, krijgt de nieuwe wijk een eigen identiteit, die nodig is om de nieuwe bewoners te "verankeren". Zoals in vele publicaties reeds vermeld staat is Sint Pancras ontstaan op het noordelijkste deel van de strandwal ,die vanuit Akersloot via Oudorp het noorden ingaat. De oorspronkelijke bewoning op het noor delijke deel van de strandwal bestond uit het in 1297 vernietigde dorpVro- ne. De oorspronkelijke kerk van Sint Pancras (het witte kerkje) staat op het bijna noordelijkste puntje van Sint Pancras. Vanaf dit punt loopt er een weg naar het oosten. Deze weg ,deTwuyverweg, sluit aan op een eeuwenoude dijk, de Dijkstal. DeTwuyverweg is dus eigenlijk de oudste verbindingsweg tussen Alkmaar en de Langedijk. In de volksmond werd deze verbinding ook wel het Doikje genoemd en inderdaad het was oorspronkelijk een smal weggetje tussen Sint Pancras en Broek op Langedijk. De naam Twuyverweg hangt ongetwijfeld samen met 't woiver (of 't wuiver). Dit is een historische naam voor een buurtje, meestal aan het eind van een dorp, dwars van de hoofdweg en de verbin dingsweg naar een naburig dorp. Op de kadastrale kaart uit 1832 wordt de naam Wijverweg genoemd. De nieuwe wijk Twuyverhoek heeft dus wel degelijk historische banden. Het plangebied komt al voor op een middel eeuwse kaart van Vroonlanden. Als mensen weten, dat hun nieuwe woning staat op een plek waar mogelijk eeuwen geleden al mensen leefden, voe len zij zich veel meer betrokken bij hun omgeving. Het is uit historisch oogpunt dan ook bijzonder jammer, dat de zo karakte ristieke bruggetjes aan de Twuyverweg er niet zijn gekomen, waardoor het oude beeld van de Twuyverweg definitief wordt verstoord, de doorvaar- baarheid weinig voorstelt en de gedachten aan het voormalige tuinbouw gebied snel zullen vervagen

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 109