'In de zenuwen waren we een mesje vergeten om de tulpen te snijden' Prins Claus verrast Pancrasser bloementelers met bezoek 102 SINT-PANCRAS Prins Claus op theevisite. De fami lie Koedijk uit Sint-Pancras had het niet durven dromen, maar gistermiddag was het toch werkelijk zo: een promi nent lid van het koninklijk huis in de huiskamer om de door de gebroeders Koedijk gekweekte, oranjekleurige Prins Claus-tulp, met eigen ogen te aanschouwen. En pas na anderhalf uur, veel langer dan de Rijksvoorlichtings dienst er voor had uitgetrok ken, vertrok de prins weer naar Huis ten Bosch. De oranje tulp is spontaan ge muteerd uit het ras Judith Ley- ster, een sterke rose-witte tulp. De gebroeders Koedijk hebben de in kleur afwijkende tulp de afgelopen zes jaar zorgvuldig vermeerderd en nu zijn ze zo ver dat ze de tulp officieel kun nen inschreven. Met het oog op de oranje kleur van de tulp kwamen de kwekers op het idee om de tulp te noemen naar een lid van het Koninklijk Huis, Prins Claus in dit geval, want die was nog niet vernoemd. Op hun verzoek aan de prins of zy zijn naam mochten gebruiken voor de tulp liet de prins weten dat hij zelf de nieuwe tulp eerst wilde zien. En zo zat prins Claus gister middag aan de thee in een met tulpen opgevrolijkte tuinders woning in Sint Pancras. ,,Hij was heel geïnteresseerd in de bollenteelt," vertelt Irene Koe dijk-Flinterman, echtgenote van Klaas Koedijk. „Vooral hoe zo'n nieuw ras nu ontstaat en wat er allemaal bij komt kijken. Gelukkig volgt onze dochter Gera een opleiding in het bol- lenvak en die kon er van alles over vertellen." Na de thee stapte het gezel schap naar de tuin van Koedijk, waar een klein bedje met de nieuwe orarye tulpen bijna ver loren gaat tussen een zee van andere tulpensoorten. „In de zenuwen waren we een mesje vergeten om de tulpen te snij den," vertelt mevrouw Koe dijk, „maar Prins Claus haalde meteen zijn zakmes tevoor schijn en daarmee heeft Klaas drie tulpen gesneden. Die tul pen hebben we thuis in een bakje gedaan en die staan nu waarschijnlyk ergens in paleis Noordeinde of in Huis ten Bosch. De prins vond ze in ie der geval heel mooi en we kre gen ook spontaan zijn toestem ming." Behalve die drie oranje tul pen kreeg de prins ook nog een paar bossen andere tulpen mee voor thuis. De nieuwe tulp is nog lang niet klaar voor de markt. Er gaan volgens de bol- lenkwekers uit Sint-Pancras nog wel een paar jaar over heen voor de oranje Prins Claus ook bij de gewone burger op tafel prijkt. "Hoogheid, men zegt dat de tulpe soms ook geure ozo fain", dus rook de Prins toen ook heel even. dat most een mooi plaatje zain Nag een hartelijke handdruk en Prins Claus zwaaide:vaarwel! En wai zwaaide met z'n alle Het was me ut daggie wel Alle fotografe klikte en het resultaat was goed! Wai zain zuinig op die foto, hebbe echt de Prins ontmoet! Altoid zain wai nag hiel dankbaar dat de Prins bai ons is weest. 't Was in eenvoud, maar biezonder! Voor ons was 't echt een feest! Toen 't vertrek van hem in zicht kwam stapte hai de auto in met een bos gekleurde tulpe, vond ze hiel goed naar z'n zin! Bai het ófskaid zaiden wai ök: "Dank u hooghaid entot ziens" Hai gaf antwoord met een knipoog, maar, wat zaide wai opiens??? In ons kloine durp St. Pancras was dat feest niet openbaar, naar de wens van Prins Claus destoids. 't Was gien fabel, 't was waar! Dertien jare later zain er bunders van de tulp te zien die de naam "Prins - Claus" bloift drege as een ode bovendien! Irene Koedijk

De Klin - Sint Pancras | 2007 | | pagina 104