21. Herinneringen van Sint-Pancrasser Joop de Waal, geboren Pancrasser. 93 Geboren 28 juli 1932. Zondags gingen wij "s middags altijd wandelen; met mijn vader en moeder pinda's pellen in de Achterweg; een cent onder het spoor leggen; dat zijn de dingen die ik van die tijd nog weet. En als ik m'n zin niet kreeg, ging ik op de weg zitten, en ging ge woon niet verder. Toen kwam de tijd dat ik naar school moest, school met de bijbel. Dikke tra nen natuurlijk, maar juffrouw Verweel wist daar wel raad op. Deze juffrouw was voor de eerste klas, het eerste rapport 1939 in juli, niet zo erg goed. Het bovenste cijfer -dat was op deze school de geschiedenis uit de bijbel- en daar had ik een mager vijfje voor, dat was niet zo best thuis, nee nee. In die tijd was meester Kortleven het hoofd van de school. Dan krijgen we klas 2, meester Reuter, die kon zo mooi vertellen, maar het verhaal uit de bijbel kreeg bij hem ook geen bodem om op te groeien, het bleef vijven regenen. Psalmversjes, dat ging prima, altijd een acht. Meester Reuter had ook klas 3,1941- 42 eerste rapport juli '41 weer een 5 voor de bijbel;, nu was moeder toch wel heel boos; ze begon zowaar met geld te smijten. Ze zei als je nu een 6 op je rapport krijgt dan krijg je van mij een rijksdaalder Ik zie het nog gebeuren, dat beeld trek ik zo uit de kast. Op het schoolplein kwam meester Reuter aanfietsen, ik pakte hem bij zijn lastdrager, hij sprong van zijn fiets af, ik zeg, meester als ik een 6 op mijn rapport krijg, krijg ik van mijn moeder een rijksdaalder. Daar gaan wij aan werken was zijn antwoord. En wat denk je, het volgende rapport een ne gen. Hij zei met de overhandiging en het voorlezen van de cijfers - want zo ging dat toen-"Joop je heb een negen. Jouw schat is in de hemel". Deze tijd was meester A C Monster het hoofd van de school. Maar eerst kregen wij juffrouw Bood nog, die haar handjes die jeukten meestal, dat kon ze heel goed, ik voel ze nog. Recht in gezicht kreeg je ze. Nu gebeurt dat niet meer. Het was n.1. zo: ik gaf de dames die achter mij zaten antwoord; ik zei n.1." Ja me kokker". Niet wetende wat dat betekende. Joop de Waal in zijn jonge jaren een sigaretje draaiend tijdens het piepers rooien.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 95