Lijkt gewoon een jonge vrouw die zich niet lekker voelt en de dokter komt gewoon even kijken. Maar volgens kenners is de dokter al schijn want de kledij die hij draagt komt eerder van een toneelvereniging want bv. jak, pet en schoenen stammen uit totaal verschillende tijdperken. Jan Steen deed dat bewust om ook de zieke in een ander daglicht te stellen: ze is niet ziek maar heeft last van liefdesverdriet. Maar wel ongelooflijk knap en tot in details geschilderd. Een schilderij -als gebruikelijk bij Jan Steen- vol met mensen. Moeder is - wellicht ladderzat- in slaap gevallen en heeft haar pijpje nog in de hand. De papagaai krijgt wijn te drinken van de kinderen en achter de moeder staat een van haar zzontjes de geldbuidel wat lichter te maken. De kat wordt een stuk taart gevoerd op een bordje. Pa heeft er helaas geen aandacht voor want die zit zich op de achtergrond - in een prieeltje- met "andere zaken" bezig te houden. En op de voorgrond een jongedame die -nu de wijnkan naast haar leeg is- kennelijk geen vut meer heeft om overeind te komen. En het is geen arm gezin want het geheel wijst op welvaart.Wellicht ietwat teveel welvaart. Jan Steen laat echter alleen zien wat hij bedoelde met een milde spot en zonder te kwetsen. Een groot kunstenaar en zijn schilderijen zijn een lust voor het oog. De moeite waard om eens te gaan kijken naar Jan Steen. In de volgende Klin een lokale kunstenaar. 86 Nog een: "De zieke vrouw Of: "De gevolgen van onmatigheid" in het National Gallery in Londen.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 88