80 Deze verenigingen gaven een paar maal per jaar een uitvoering waarbij zij hun kunnen en/of kunsten, ten besten konden geven. Aanvang 7 uur en "Bal Na" met muziek van de gebroeders Dekker en Deutekom, staat op het affiche aangegeven.. Het zal wel een latertje geworden zijn voor de toenmalige jongelui. Maar aan het onbezorgde vrolijke leventje kwam een abrupt einde toen bij zijn geliefde zusje Aagje ook de veel voorkomende ziekte van tuberculose werd vastgesteld. Gestorven in zo n groen/wit houten huisje, geïsoleerd van haar huis en directe omgeving. De hele zomer van 1916 lag zijn zusje, ondanks goede verzorging en medicijnen, langzaam weg te teren. Om haar niet het gevoel te geven dat zij een melaatse was, slikte Piet loyaal ook haar medicijnen en gebruikte daarbij bewust haar drinkglas. Op 20 september van dat zelfde jaar was voor deze mooie, levenslustige jonge vrouw een einde aan haar leven gekomen. Een onvoorstelbaar verlies, wat maar moeilijk te verwerken was voor de gehele familie maar in het bijzonder voor hem. De 17 jarige jongen had het er vreselijk moeilijk mee om de dood van zijn zusje te accepteren. Hij was kwaad tot in zijn botten en wist niet wie hij de schuld moest geven van zijn verdriet. Het harde werken op het land relativeerde ten leste wel enigszins de pijn, maar het had hem ook een kritische kijk naar het geloof toe gegeven. Het was blijkbaar ook zijn toneel ervaring die hem hielp bij de poging om afgekeurd te raken voor de algemene militaire dienstplicht, waarover hij het volgende vertelde: In april 1918 diende hij zich te melden voor een militaire keuring, samen met nog twaalf andere jongens van zijn leeftijd uit Sint-Pancras. Een keuring zou plaats vinden in het Gemeentehuis van Heerhugowaard. Door het nog voortdurende oorlogsgeweld in de naaste buurlanden, was het niet zo verwonderlijk, dat hij niet stond te springen om zich te laten omturnen tot een soldaat, geschikt voor kanonnenvoer. Ook was hij principieel tegen het militarisme. Dienstweigeren betekende beslist een tijdje uit logeren gaan, met als adres, het gevangeniswezen. Aagje Schuit: 30 april 1898 tot 20 september 1916.

De Klin - Sint Pancras | 2006 | | pagina 82